42" Built-In Side-by-Side Refrigerator with Dispenser - PSB42LGRBV
42" Built-In Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSB42LGRBV


















42" Built-In Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSB42LGRBV
Key Features
Built-in configuration
Temperature management
Electronic dispenser with actual temperature display
Soft-Touch dispenser with child lock and door alarm
GE water plus filtration system
Quick Ice option
Secure-close door system
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Built-in configuration
Enjoy a true, built-in appearance with the flexibility of a flush design that blends into the decor
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Electronic dispenser with actual temperature display
Located on the dispenser to provide easy-access and electronic accuracy in controlling fresh food and freezer temperatures
Soft-Touch dispenser with child lock and door alarm
Dispenses water and ice with gentle pressure, complete with safety and convenience features
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Quick Ice option
Makes ice up to 50% faster than normal settings-ideal for entertaining
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | Limited 1-year entire appliance; Limited 5-year sealed refrigerating system; Limited 30-day water filter cartridge |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 42 in |
| Overall Height | 84 in |
| Approximate Shipping Weight | 549 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Height to Top of Case | 81.75 in |
| Net Weight | 476 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 42 in |
| Depth with Door Open 90° | 47.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 46 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Overall Depth | 26 7/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
| Beverage Feature | Wine Holder |
| Deli Drawer | Yes |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Exterior Style | Built-In |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Requires Panels | TRUE |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Storage Bin | 3 |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 4 |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 4 |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Leveling System | Yes |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | 2 |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Features | Ice Storage Bin with Access Door |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Air Tower |
APPEARANCE
| Handle | Visor |
| Exterior Design | Built-In |
| Color Appearance | Black on Black |
| Door Panels Required | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.58 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.60 cu ft |
| Shelf Area | 23.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.20 cu ft |
ACCESSORIES
| Optional Black Acrylic Panels | PSPK42DBB |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 42 in. |
| Height | 84 in. |
| Length | 26.88 in. |
| Weight | 476 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 47 in. |
| Shipping Height | 89 in. |
| Shipping Length | 31.88 in. |
| Shipping Weight | 516 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 516 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 54.87 ft³ |
| Dimensional Weight | 682.12 lbs. |
| Total of Cubes | 54.87 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 682.12 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for details |
| Warranty Notes | Limited 5-year Sealed System |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










