24.8 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - HSS25IFMWW
24.8 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: HSS25IFMWW




24.8 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: HSS25IFMWW
Key Features
24.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.3 cu. ft./ Freezer 9.5 cu. ft.)
Hotpoint filtration system provides cleaner, better tasting water and ice through the LightTouch! dispenser
3 adjustable fresh food glass cabinet shelves
Sealed deli pan
4 fresh food door shelves (2 adjustable with gallon storage)
5 wire freezer compartment shelves (3 adjustable)
Deluxe quiet design
Frost guard technology reduces freezer burn
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
24.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.3 cu. ft./ Freezer 9.5 cu. ft.)
Hotpoint filtration system provides cleaner, better tasting water and ice through the LightTouch! dispenser
3 adjustable fresh food glass cabinet shelves
Sealed deli pan
4 fresh food door shelves (2 adjustable with gallon storage)
5 wire freezer compartment shelves (3 adjustable)
Deluxe quiet design
Frost guard technology reduces freezer burn
5 fixed freezer door shelves
Upfront electronic temperature controls
Color-matched door handles
NeverClean condenser
Electronic icemaker
Freezer storage bin
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | Yes |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Meat Pan | Sealed |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 5 (3 Adjustable) |
| Freezer Storage Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | White on White |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.3 cu ft |
| Shelf Area | 19.7 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 24.8 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.5 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 48.8125 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 318 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 358 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 358 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 47.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 592 lbs. |
| Total of Cubes | 47.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 592 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










