25.0 Cu. Ft. Capacity Side-By-Side Refrigerator - HSS25GFPWW
25.0 Cu. Ft. Capacity Side-By-Side Refrigerator
Model: HSS25GFPWW




25.0 Cu. Ft. Capacity Side-By-Side Refrigerator
Model: HSS25GFPWW
Key Features
Upfront electronic dial temperature controls
Tall LightTouch! dispenser
Adjustable glass shelves
Water filtration system with 6-month filter
Sealed vegetable / fruit crisper
Sealed deli pan
Frost guard technology
Adjustable large door bins
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront electronic dial temperature controls
A simple turn of the knob regulates interior temperatures
Tall LightTouch! dispenser
Deliver chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Water filtration system with 6-month filter
Delivers clean great-tasting water & ice through the LightTouch! Dispenser
Sealed vegetable / fruit crisper
Provides easy storage for your fruits and vegetables
Sealed deli pan
Provides convenient storage for cheeses and luncheon meats
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Meat Pan | Sealed |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 3/4 Fixed |
| Freezer Storage Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Leveling System | Yes |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 3 (2 Adj.; 1 w/ Gallon Storage) |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.4 cu ft |
| Shelf Area | 22.4 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.56 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.375 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | Steel |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 318 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 358 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 358 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 602.09 lbs. |
| Total of Cubes | 48.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 602.09 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










