25.3 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator - HSS25ATHWW
25.3 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: HSS25ATHWW














25.3 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: HSS25ATHWW
Key Features
Integrated shelf support system
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Fresh food multi-level drawers
Adjustable door bins
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Integrated shelf support system
Provides strong, flexible support
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills, holding up to 12 ounces of liquid, to make cleanup quick and easy
Fresh food multi-level drawers
Provide the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Adjustable door bins
Creates additional storage space for milk and other gallon-size containers
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Incandescent |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total - Glass |
| Interior Lighting | Yes |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Cubed Ice and Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Freezer Door Shelves | 3 Total |
| Water Filtration | XWF (on select models manufactured after June 2018) |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Door Bins | 2 Adjustable |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.7 cu ft |
| Shelf Area | 22.9 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.3 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.6 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 32.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.625 in |
| Case Depth Without Door | 29.5 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60Hz ; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 35.13 in. |
| Weight | 320 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 40.13 in. |
| Shipping Weight | 360 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 360 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 625.6 lbs. |
| Total of Cubes | 50.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 625.6 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










