21.9 Cu. Ft. Capacity Side-By-Side Refrigerator - HSS22IFPWW
21.9 Cu. Ft. Capacity Side-By-Side Refrigerator
Model: HSS22IFPWW




21.9 Cu. Ft. Capacity Side-By-Side Refrigerator
Model: HSS22IFPWW
Key Features
Upfront temperature controls
Adjustable glass shelves
GE water filtration system
Sealed crisper drawers
Snack pan
Adjustable large door bins
Frost guard technology
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
GE water filtration system
Delivers clean great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser
Sealed crisper drawers
Helps preserve fruits and vegetables
Snack pan
Helps keep everyday foods like muffins and carrot sticks fresh
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Meat Pan | Sealed |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 3/4 Fixed |
| Freezer Storage Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 Adj. |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Leveling System | Yes |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.77 cu ft |
| Shelf Area | 20.4 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.9 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.14 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.375 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | Steel |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 33.5 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 295 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.5 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 335 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 335 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 545.99 lbs. |
| Total of Cubes | 43.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 545.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










