22.0 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - HSS22GFTWW
22.0 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: HSS22GFTWW










22.0 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: HSS22GFTWW
Key Features
Sealed vegetable / fruit crisper
External temperature controls with child lock
Adjustable large door bins
Adjustable glass shelves
GE water filtration system
Frost guard technology
Never clean condenser
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Sealed vegetable / fruit crisper
Provides easy storage for your fruits and vegetables
External temperature controls with child lock
Combines the ease of 0-9 temperature settings, with the sophistication of electronic controls
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
GE water filtration system
Delivers clean great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
| Dispenser Features | UltraFlow64 |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 3 Wire |
| Freezer Storage Bin | 1 White |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total - Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2-Stack drawer system |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Door Bins | 4 (2 Adjustable with Gallon Storage) |
| Freezer Features | Interior Light |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.82 cu ft |
| Shelf Area | 20.3 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.14 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.375 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 33.5 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 301 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.5 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 341 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 341 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 545.99 lbs. |
| Total of Cubes | 43.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 545.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










