21.8 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator - HSS22BDMWH
21.8 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: HSS22BDMWH


21.8 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: HSS22BDMWH
Key Features
21.8 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.7 cu. ft. / Freezer 7.1 cu. ft.)
FrostGuard technology
Upfront electronic temperature controls
3 adjustable fresh food wire cabinet shelves
LightTouch! dispenser provides cleaner, better tasting water through the door
NeverClean condenser
Model HSS22BDMWH - white
Black deluxe door handles
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
21.8 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.7 cu. ft. / Freezer 7.1 cu. ft.)
FrostGuard technology
Upfront electronic temperature controls
3 adjustable fresh food wire cabinet shelves
LightTouch! dispenser provides cleaner, better tasting water through the door
NeverClean condenser
Model HSS22BDMWH - white
Black deluxe door handles
5 fixed freezer door shelves
2 Ice 'N Easy trays with ice storage bin
3 wire freezer compartment shelves (2 adjustable)
Deluxe quiet design
Equipped for optional electronic icemaker
4 fresh food door shelves (2 with gallon storage)
Sealed deli pan
Certifications
California Prop 65
Specifications
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Black Deluxe |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | Steel |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.7 cu ft |
| Shelf Area | 20.5 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.8 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.1 cu ft |
FEATURES
| Deli Drawer | Sealed |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Freezer Cabinet Shelves | 3 (2 Adjustable) |
| Freezer Storage Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Water Only |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 w/Gal. Storage) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 48.8125 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 33.5 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 295 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.5 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 335 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 335 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.84 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.84 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










