25.0 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - HSM25GFBSA
25.0 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: HSM25GFBSA








25.0 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: HSM25GFBSA
Key Features
Silver metallic exterior
External electronic controls
Tall dispenser with child lock
Sealed crisper
Adjustable glass shelves
Door bins
Adjustable large door bins
GE water filtration - six month filter
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Silver metallic exterior
Attractive finish holds magnets and resists fingerprints
External electronic controls
Know everything thatās happening inside without opening the doors
Tall dispenser with child lock
Easily fills tall containers and offers additional peace of mind
Sealed crisper
Provides ideal storage for fresh fruits and vegetables
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Door bins
Small containers and boxes are easy to find in separate door areas
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
GE water filtration - six month filter
Removes impurities for fresh-tasting water
Auto Energy Saver
Cycles adjust to frequent door openings to save energy
Frost guard technology
Controlled defrosting helps food retain flavor
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
| Dispenser Features | UltraFlow64 |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Freezer Storage Bin | White |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Freezer Door Shelves | Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2-Stack drawer system |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Black |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Black |
| Dispenser Color | Black |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | Silver Metallic |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.46 cu ft |
| Shelf Area | 20.3 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.56 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.375 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 318 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 358 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 358 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 602.09 lbs. |
| Total of Cubes | 48.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 602.09 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










