Hotpoint® ENERGY STAR® 22.0 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - HSH22IFTWW
Hotpoint® ENERGY STAR® 22.0 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: HSH22IFTWW






Hotpoint® ENERGY STAR® 22.0 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: HSH22IFTWW
Key Features
External temperature controls with child lock
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Adjustable large door bins
Adjustable spill proof glass shelves
GE water filtration system
Frost guard technology
Never clean condenser
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
External temperature controls with child lock
Combines the ease of 0-9 temperature settings, with the sophistication of electronic controls
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide easy storage and help foods stay fresh
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Adjustable spill proof glass shelves
Helps to contain spills for ease of cleaning
GE water filtration system
Delivers clean great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
California Prop 65
ENERGY STAR® Qualified
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Storage Bin | 1 White |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 4 |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 4 (2 Adjustable with Gallon Storage) |
| Freezer Features | Interior Light |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.84 cu ft |
| Shelf Area | 19.2 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.14 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.375 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | Painted Metal |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 33.5 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 295 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.5 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 335 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 335 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 545.99 lbs. |
| Total of Cubes | 43.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 545.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










