$1,698.00
Was$2,199.00Save $501.00 (23%)
Ge® 27.7 Cu. Ft. Side-by-side Refrigerator With Led Light Walls And Extra Tall Dispenser - GSS28PYYFS
Ge® 27.7 Cu. Ft. Side-by-side Refrigerator With Led Light Walls And Extra Tall Dispenser
Model: GSS28PYYFS
























































































Ge® 27.7 Cu. Ft. Side-by-side Refrigerator With Led Light Walls And Extra Tall Dispenser
Model: GSS28PYYFS
$1,698.00
Was$2,199.00Save $501.00 (23%)
Current Rebates
Key Features
LED Light Walls
Extra Tall Water Dispenser
In-Door Icemaker
Extra Large Storage Capacity
Extra Large Adjustable Door Bins
Two Freezer Storage Drawers
Adjustable Fresh Food Shelves
Wide Fresh Food Shelves
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
LED Light Walls
Two, bright LED Light Walls help illuminate every corner of your fridge and freezer, allowing you to see everything and find it fast.
Extra Tall Water Dispenser
Easily access filtered water and ice from an extra tall, 11-inch water dispenser made to fill everyone in the family’s favorite water bottle.
In-Door Icemaker
Located on the freezer door to create more usable shelf storage space. Dispense cubed and crushed ice through the door.
Extra Large Storage Capacity
It's easy to stay organized with extra room to store large or bulk food items with 27.7 cubic feet of storage space.
Extra Large Adjustable Door Bins
Move the clear door bins up and down to fit your storage needs – whether it’s large gallons, tall bottles, or everyday essentials. Four of the fresh food bins are extra large, which means you can fit two gallons of milk plus more, all in just one bin.
Two Freezer Storage Drawers
Upgrade your storage game with two freezer drawers that give bagged frozen items a place of their own, making it easier to sort, store, and find exactly what you need.
Adjustable Fresh Food Shelves
Store more of your favorite tall items like milk cartons and two-liters with adjustable refrigerator shelves.
Wide Fresh Food Shelves
Take advantage of wide, wall-to-wall glass shelves - perfect for storing party platters, half baking sheets, and more.
Adjustable Freezer Shelves
Organize your way with three adjustable freezer shelves that allow you to store 12-inch frozen pizza boxes flat or standing.
Two Fresh Food Storage Drawers
Two spacious fresh-food drawers give your family plenty of room to store produce, lunch essentials, and all the little extras that keep the week moving.
Built-In Wi-Fi, Powered by SmartHQ™
Adjust the brightness of your LED Light Walls, control temperature settings, receive high temperature alerts, door alarm alerts, manage your icemaker, check your water filter status, and more.
Advanced Water and Ice Filtration
The included refrigerator water filter reduces 50+ impurities including lead, chlorine, microplastics, and PFOA/PFOS; providing clean, safe drinking water and ice.
Internal Temperature Controls
Moving the temperature controls to the fresh food section gives you a modern exterior.
MultiVent Cooling
Multiple vents distribute air flow to help keep set temperatures consistent.
Door Alarm
Protect your groceries with a door alarm that signals when a door has accidentally been left open.
Specifications
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.6 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 18.1 Cu. Ft. |
| Total Capacity (cubic feet) | 27.7 Cu. Ft. |
FEATURES
| Configuration | Side-by-Side |
| Connected Capabilities | Powered by the SmartHQ™ app |
| Connected Features | Temperature Control |
| Connected Features | Ice Maker Status |
| Connected Features | Water Filter Status |
| Connected Features | Demand Response |
| Connected Features | Lighting preferences |
| Connected Features | Net Zero Energy |
| Connected Features | Icemaker On/Off |
| Connected Features | High Temperature Alerts |
| Connected Features | Water Filter Monitoring |
| Connected Features | LED Light Walls Brightness |
| Connected Features | Door Alarm Alerts & more |
| Control Features | Replace Filter |
| Control Features | Filter Expired |
| Control Features | Leak Detected |
| Control Features | Fridge Temperature |
| Control Features | Turbo Cool (Hold Fridge for 3 Seconds) |
| Control Features | Freezer Temperature |
| Control Features | Turbo Freeze (Hold Freezer for 3 Seconds) |
| Control Features | Door Alarm |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Icemaker |
| Control Location | Right Wall of the Fresh Food Section |
| Control Type | Internal Controls |
| Cord Length | 6 Foot Power Cord |
| Defrost Type | Automatic |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice & Chilled Water |
| Dispenser | External Water |
| Dispenser Features | Extra Tall 11-Inch Dispenser |
| Dispenser Features | Water |
| Dispenser Features | Cubed Ice |
| Dispenser Features | Crushed Ice |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Door Alarm | Yes |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Exterior Style | Standard-Depth |
| Filter Location | Lower Fresh Food |
| Freezer Cabinet Drawers | 2 Total Freezer Drawers |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 Total Glass Shelves |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Fixed Glass Shelf |
| Freezer Cabinet Shelves | 3 Adjustable Glass Shelves |
| Freezer Door Bins | 2 Total Freezer Door Bins |
| Freezer Door Bins | 1 Gallon Depth |
| Freezer Door Bins | 1 Standard Depth |
| Freezer Features | LED Light Wall |
| Freezer Features | Flush Mount LED Lighting |
| Freezer Features | MultiVent Cooling |
| Freezer Features | Door Alarm |
| Freezer Features | Adjustable Shelves |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Total Fresh Food Drawers |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total Glass Shelves |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Fixed Glass Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable Glass Shelves |
| Fresh Food Cabinet Shelves | When Doors are Fully Opened, Shelves Fit 1/2 Baking Sheet Trays (18x13) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | When Doors are Fully Opened, 1/2 Baking Sheet Trays (18x13) Also Become Their Own Shelves |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total Fresh Food Door Bins |
| Fresh Food Door Bins | 4 Extra Large Gallon Depth |
| Fresh Food Door Bins | 1 Standard Depth |
| Fresh Food Door Bins | Bins Have 2 Adjustability Points |
| Fresh Food Features | LED Light Wall |
| Fresh Food Features | Flush Mount LED Lighting |
| Fresh Food Features | MultiVent Cooling |
| Fresh Food Features | Door Alarm |
| Fresh Food Features | Turbo Cool |
| Fresh Food Features | Adjustable Shelves |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Icemaker | In-Door Icemaker Creates Freezer Shelf Space |
| Icemaker | Advanced Water Filtration Provides Filtered Ice |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Lighting | LED Light Walls |
| Lighting | Flush Mount LED Light Bars |
| Mobility Rollers | Yes |
| Number of Doors | 2 |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Product Type | Side-by-Side Refrigerator |
| Refrigerant Type | R600a |
| Removable Shelves | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Display | Internal Digital |
| Temperature Management Features | Turbo Cool Option |
| Temperature Management Features | Turbo Freeze Option |
| Temperature Management Features | MultiVent Cooling |
| Water Filtration | Advanced Water Filtration |
| Water Filtration | GE Water Filtration (XWFE Filter) |
| Water Filtration | Replace Filter Notification on Internal Controls |
| Water Filtration | GE Water Filtration 6 Month |
| Water Filtration | Certified to reduce 50+ impurities including lead, chlorine, PFOA/PFOS, microplastics, arsenic, and select pharmaceuticals. (Impurities not necessarily found in all users’ water) |
| WiFi Connect | Built-in |
| Icemaker | Dispense Cubed and Crushed Ice |
| Icemaker | Ice Bucket Capacity Up to 7 lbs. |
| Icemaker | Removable Ice Bucket to Fill Coolers |
| Showroom Power Mode | To Enter Demo Mode, Press and hold Fridge + Freezer + Control Lock buttons simultaneously for 3 seconds. "dE" will appear on keypad. Cooling system will turn off. Repeat sequence to exit Demo |
| Interior Lighting Control | Adjust Lighting on the SmartHQ™ App |
| Control Lock Capability | Yes |
| Sabbath Mode Instructions | Press and hold Freezer + Control Lock buttons simultaneously for 3 seconds. “SAb” will display on the keypad. Repeat the above key sequence to exit manually, or the unit will automatically ex |
APPEARANCE
| Case Color | Dorian Gray |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Stainless |
| Dispenser Color | Color-matched |
| Door Swing | Side-by-Side |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Handle | Traditional |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Installation | Free-Standing |
| Removable Doors | Yes |
| Textured Steel Case | Gray |
| Magnetic Doors | Yes |
| Magnetic Sides | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 360 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Case Depth Without Door | 29.44 in |
| Clearance to Adjacent Wall with Freezer Door Open 90° | 3.69 in |
| Clearance to Adjacent Wall with Fresh Food Door Open 90° | 3.75 in |
| Depth Without Handle | 34 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.25 in |
| Height to Top of Case | 68.94 in |
| Height to Top of Hinge | 69.94 in |
| Net Weight | 340 lb |
| Overall Depth | 36 in |
| Overall Depth with Handle | 36 in |
| Overall Height | 69.94 in |
| Overall Width | 35.75 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 43.13 in |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 115V |
| Energy Consumption (kWh/year) | 731 |
| Hertz | 60 |
| Volts/Hertz/Amps | 115v; 60Hz; 15A |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










