25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser - CSX26MRDAA
25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: CSX26MRDAA

25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: CSX26MRDAA
Key Features
25.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 16.00 cu. ft. / Freezer 9.59 cu. ft.)
OneTouch! dispenser delivers chilled water, crushed and cubed ice through the door
Adjustable humidity fruit / vegetable crisper
Adjustable temperature meat pan
3 spill proof, adjustable fresh food glass cabinet shelves
Dairy compartment
Color-matched door handles
5 freezer door shelves
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
25.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 16.00 cu. ft. / Freezer 9.59 cu. ft.)
OneTouch! dispenser delivers chilled water, crushed and cubed ice through the door
Adjustable humidity fruit / vegetable crisper
Adjustable temperature meat pan
3 spill proof, adjustable fresh food glass cabinet shelves
Dairy compartment
Color-matched door handles
5 freezer door shelves
1 sliding freezer storage bin
3 sliding wire everwhite freezer baskets
Utility bin
4 adjustable fresh food door shelves (2 with gallon storage)
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | Yes |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Storage Bin | 1 Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | Almond on almond |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.92 cu ft |
| Shelf Area | 24.2 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.32 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 32.5 in. |
| Weight | 315 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 37.5 in. |
| Shipping Weight | 355 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 355 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 583.03 lbs. |
| Total of Cubes | 46.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 583.03 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










