25.2 Cu. Ft. Side-By-Side No-Frost Refrigerator with Dispenser - CSX25GRBWW
25.2 Cu. Ft. Side-By-Side No-Frost Refrigerator with Dispenser
Model: CSX25GRBWW






25.2 Cu. Ft. Side-By-Side No-Frost Refrigerator with Dispenser
Model: CSX25GRBWW
Key Features
25.2 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.92 cu. ft. / Freezer 9.32 cu. ft.)
OneTouch! dispenser delivers chilled water, cubes and crushed ice
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Adjustable temperature meat pan
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves
Gallon door bins
Color-matched door handles
5 freezer door shelves
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
25.2 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.92 cu. ft. / Freezer 9.32 cu. ft.)
OneTouch! dispenser delivers chilled water, cubes and crushed ice
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Adjustable temperature meat pan
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves
Gallon door bins
Color-matched door handles
5 freezer door shelves
Sliding freezer storage bin
3 adjustable wire everwhite freezer shelves
Utility bin
Dairy compartment
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | Yes |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Storage Bin | 1 Clear Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 Adj. |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | White on White |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
| Quiet Package | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.92 cu ft |
| Shelf Area | 24.2 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.2 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.32 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 32.5 in. |
| Weight | 315 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 37.5 in. |
| Shipping Weight | 355 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 355 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 583.03 lbs. |
| Total of Cubes | 46.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 583.03 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










