21.7 Cu. Ft. Side-By-Side No-Frost Refrigerator with Dispenser - CSX22GRBWW
21.7 Cu. Ft. Side-By-Side No-Frost Refrigerator with Dispenser
Model: CSX22GRBWW

21.7 Cu. Ft. Side-By-Side No-Frost Refrigerator with Dispenser
Model: CSX22GRBWW
Key Features
21.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.96 cu. ft. / Freezer 6.75 cu. ft.)
1 clear adjustable humidity vegetable / fruit crispers
One Touch! dispenser delivers chilled water, cubed and crushed ice through the door
Adjustable temperature meat pan
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves
4 fresh food door shelves (2 adjustable gallon door bins)
Color-matched door handles
Sliding freezer storage bin
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
21.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.96 cu. ft. / Freezer 6.75 cu. ft.)
1 clear adjustable humidity vegetable / fruit crispers
One Touch! dispenser delivers chilled water, cubed and crushed ice through the door
Adjustable temperature meat pan
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves
4 fresh food door shelves (2 adjustable gallon door bins)
Color-matched door handles
Sliding freezer storage bin
5 freezer door shelves
3 adjustable wire everwhite freezer shelves
Utility bin
Dairy compartment
Certifications
California Prop 65
Specifications
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
| Quiet Package | Yes |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | Yes |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Door Liner | ABS |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Storage Bin | 1 Clear Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 Adj. |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 w/Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.96 cu ft |
| Shelf Area | 22.8 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.7 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.79 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 33.5 in. |
| Height | 67.63 in. |
| Length | 32.5 in. |
| Weight | 290 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.5 in. |
| Shipping Height | 72.63 in. |
| Shipping Length | 37.5 in. |
| Shipping Weight | 330 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 330 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 42.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 529.69 lbs. |
| Total of Cubes | 42.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 529.69 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










