19.7 Cu. Ft. Side-By-Side No-Frost Refrigerator - CSX20BABWH
19.7 Cu. Ft. Side-By-Side No-Frost Refrigerator
Model: CSX20BABWH

19.7 Cu. Ft. Side-By-Side No-Frost Refrigerator
Model: CSX20BABWH
Key Features
19.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.90 cu. ft. / Freezer 6.79 cu. ft.)
Sealed classic white vegetable / fruit crisper
Sealed classic white meat pan
3 adjustable wire everwhite fresh food cabinet shelves
Gallon door bins
Dairy compartment
Black door handles
2 Ice 'N Easy trays with ice storage bin
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
19.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.90 cu. ft. / Freezer 6.79 cu. ft.)
Sealed classic white vegetable / fruit crisper
Sealed classic white meat pan
3 adjustable wire everwhite fresh food cabinet shelves
Gallon door bins
Dairy compartment
Black door handles
2 Ice 'N Easy trays with ice storage bin
Equipped for optional automatic icemaker
Sliding freezer storage bin
4 wire everwhite freezer compartment shelves (3 adjustable)
Utility bin
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Utility Bin | Yes |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Meat Pan | Sealed |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Storage Bin | 1 White Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Wire |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 4 (3 Adj.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 6 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 w/Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Black |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
| Quiet Package | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.9 cu ft |
| Shelf Area | 20.6 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 19.7 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.79 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 48.3125 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.5 in. |
| Height | 67.63 in. |
| Length | 32.5 in. |
| Weight | 270 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 72.63 in. |
| Shipping Length | 37.5 in. |
| Shipping Weight | 310 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 310 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 498.07 lbs. |
| Total of Cubes | 40.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 498.07 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".









