25.8 Cu. Ft. French-Door Refrigerator - PFSF6PKXBB
25.8 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: PFSF6PKXBB





























Product Video

25.8 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: PFSF6PKXBB
Key Features
High-gloss doors with top and bottom bevels
Integrated dispenser
LED lighting
Adjustable humidity drawers
Two-level freezer baskets
Turbo Cool and Turbo Freeze settings
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
J-beverage rack
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
High-gloss doors with top and bottom bevels
Accentuates kitchen dƩcor with designer style
Integrated dispenser
Enjoy your ice cubed or crushed, along with chilled, filtered water from a trimless, color-matched dispenser
LED lighting
Find exactly what youāve been looking for under crisp, clear lighting
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
Two-level freezer baskets
Baskets allow easy access to frozen foods
Turbo Cool and Turbo Freeze settings
No matter how often you open the doors, foods will taste just as you expect
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
J-beverage rack
Tall bottle storage frees up valuable shelf space
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 70 in |
| Approximate Shipping Weight | 344 lb |
| Depth Without Handle | 32.875 in |
| Height to Top of Case | 68.5 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 308 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 39.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 47.75 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.5 in |
| Case Depth Without Door | 29.125 in |
| Overall Depth | 35 5/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting - LED |
| Beverage Feature | Wine Holder |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Control Type | External Electronic Digital Temperature Display |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Storage Bin | Two-Level Freezer Drawers |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Integrated with Cubes, Crushed Ice & Chilled Water |
| Temperature Management System | ClimateKeeper⢠with Dual Evaporators |
| Water Filtration | Water Filter Indicator Light |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 2 |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total Clear Look |
| Freezer Features | Turbo Freeze |
| Beverage Feature | J Beverage Rack |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Storage Bin | 2 Total |
| Freezer Storage Bin | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature with LED Light |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Split Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1/2 Fold-Down |
| Fresh Food Door Bins | 2 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 1 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Energy Saver |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
| Temperature Management Features | 8 Electronic Sensors |
| Water Filtration | MWF |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched High-Gloss |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | High-Gloss Black |
| Door Stops | Yes |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 35.63 in. |
| Weight | 308 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 40.63 in. |
| Shipping Weight | 348 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 348 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 641.38 lbs. |
| Total of Cubes | 51.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 641.38 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 8.20 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 17.60 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










