24.9 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Icemaker - PFSF5NFZBB
24.9 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Icemaker
Model: PFSF5NFZBB
















Product Video

24.9 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Icemaker
Model: PFSF5NFZBB
Depth : Standard Depth
Key Features
High-gloss doors with top and bottom bevels
Temperature management
Upfront temperature controls with actual temperature display
Interior lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Adjustable humidity drawers
In-the-door condiment bin and beverage rack
Secure-close door system
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
High-gloss doors with top and bottom bevels
Accentuates kitchen décor with designer style
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront temperature controls with actual temperature display
Easy-to-reach controls display accurate temperatures
Interior lighting
It’s easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Multi-level Slide ‘n Store system
Wire baskets combined with a plastic bin offer convenient storage and cleanability
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Multi-level Slide ‘n Store™ system
Wire baskets combined with a plastic bin offer convenient storage and cleanability
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Door Alarm |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Control Type | Upfront, electronic digital temperature controls |
| Freezer Storage Baskets | 2 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Configuration | French Door |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | Sweet Spot Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Temperature Management System | Yes |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | Water Filter Indicator Light |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 2 |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total Clear Look |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Freezer Storage Baskets | 1 Split Wire |
| Freezer Storage Baskets | 1 Full-Width, Full-Extension Plastic |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Fixed (Crisper Cover) |
| Fresh Food Door Bins | 4 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed, Clear Condiment Bin |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Energy Saver |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Water Filtration | MWF |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Black |
| Door Stops | Yes |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 388 lb |
| Depth Without Handle | 32.625 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 353 lb |
| Depth with Door Open 90° | 47.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth with Drawer Fully Extended | 51.0625 in |
| Overall Depth | 35 1/8 in |
| Overall Height | 69 5/8 in |
| Overall Width | 35 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 35.13 in. |
| Weight | 353 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 74.63 in. |
| Shipping Length | 40.13 in. |
| Shipping Weight | 393 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 393 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 631.19 lbs. |
| Total of Cubes | 50.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 631.19 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 7.60 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 17.30 cu ft |
| Shelf Area | 30.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 24.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










