25.1 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Icemaker - PFSF5NFYWW
25.1 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Icemaker
Model: PFSF5NFYWW








Product Video

25.1 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Icemaker
Model: PFSF5NFYWW
Key Features
High-gloss doors with top and bottom bevels
Temperature management
Upfront temperature controls with actual temperature display
Interior lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Adjustable humidity drawers
Multi-level freezer baskets
In-the-door condiment bin and beverage rack
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
High-gloss doors with top and bottom bevels
Accentuates kitchen dƩcor with designer style
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront temperature controls with actual temperature display
Easy-to-reach controls display accurate temperatures
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
Multi-level freezer baskets
Keep frozen foods organized and easy to find
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Water Filter Indicator Light |
| Sweet Spot Shelf | Yes |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Control Type | Upfront, electronic digital temperature controls |
| Freezer Storage Baskets | Multi-Level Freezer Basket(s) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Performance Features | Premium Quiet Design |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Glass Split |
| Filter Location | Upper right corner |
| Easy-Out Crispers | Drawer glides |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Adjustable |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | Water Filter Indicator Light |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable Clear Look with Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total Clear Look |
| Freezer Features | BrightSpace Interior Lighting - GE RevealĀ® |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire (2 Full-Width/1 Split) |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Features | 1 fixed clear condiment bin |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Fresh Food Features | Drawer Glides |
| Fresh Food Features | Door Alarm |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
| Water Filtration | MWF |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 17.36 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.72 cu ft |
| Shelf Area | 29.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.10 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 388 lb |
| Depth Without Handle | 32.625 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 353 lb |
| Depth with Door Open 90° | 47.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth with Drawer Fully Extended | 51.0625 in |
| Overall Depth | 35 1/8 in |
| Overall Height | 69 5/8 in |
| Overall Width | 35 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 35.13 in. |
| Weight | 353 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 74.63 in. |
| Shipping Length | 40.13 in. |
| Shipping Weight | 393 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 393 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 631.19 lbs. |
| Total of Cubes | 50.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 631.19 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










