22.0 Cu. Ft. French-Door Refrigerator - PFSF2MJYWW
22.0 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: PFSF2MJYWW












Product Video

22.0 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: PFSF2MJYWW
Key Features
High-gloss doors with top and bottom bevels
External water dispenser with actual-temperature display and child lock
Temperature management
Factory-installed icemaker with water filtration system
Interior lighting
Multi-level drawers
Multi-level freezer baskets
Turbo Cool setting
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
High-gloss doors with top and bottom bevels
Accentuates kitchen dƩcor with designer style
External water dispenser with actual-temperature display and child lock
Easy to set, and a child lock helps provide additional peace of mind
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Multi-level drawers
Two adjustable-humidity crispers keep fruits and vegetables fresh
Multi-level freezer baskets
Keep frozen foods organized and easy to find
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 315 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 67.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 286 lb |
| Depth with Door Open 90° | 46.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.625 in |
| Case Depth Without Door | 28.25 in |
| Overall Height | 68 5/8 in |
| Overall Width | 32 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting |
| Dispenser Features | Filter Change Indicator |
| Control Type | External Electronic Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | Wire |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | External Water |
| Temperature Management System | Yes |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 2 |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total Clear Look |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total |
| Freezer Storage Baskets | 2 Full-Width |
| Freezer Storage Baskets | 1 Split |
| Freezer Storage Baskets | Multi-Level Freezer Basket(s) |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Adjustable Temperature Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 2 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | High-Gloss White |
| Door Stops | Yes |
| Handle Design | Sculptured |
| Handle Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.75 in. |
| Height | 68.63 in. |
| Length | 35 in. |
| Weight | 286 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 73.63 in. |
| Shipping Length | 40 in. |
| Shipping Weight | 326 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 326 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 565.91 lbs. |
| Total of Cubes | 45.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 565.91 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.60 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.40 cu ft |
| Shelf Area | 27.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










