20.9 Cu. Ft. French-Door Refrigerator - PFCF1PJYBB
20.9 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: PFCF1PJYBB






Product Video

20.9 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: PFCF1PJYBB
Depth : Counter Depth
Key Features
Counter-depth configuration
High-gloss doors with top and bottom bevels
External water dispenser with actual-temperature display and child lock
Temperature management
LED lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Adjustable humidity drawers
Multi-level freezer baskets
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Counter-depth configuration
Creates the look of a built-in without the added expense
High-gloss doors with top and bottom bevels
Accentuates kitchen dƩcor with designer style
External water dispenser with actual-temperature display and child lock
Easy to set, and a child lock helps provide additional peace of mind
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
LED lighting
Find exactly what youāve been looking for under crisp, clear lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
Multi-level freezer baskets
Keep frozen foods organized and easy to find
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Dispenser Features | Filter Change Indicator |
| Control Type | External Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Storage Baskets | Multi-Level Freezer Basket(s) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Performance Features | Premium Quiet Design |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total - Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | External Water |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable Clear Look with Gallon Storage |
| Leveling System | All Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Freezer Features | Freezer Drawer |
| Freezer Features | Freezer Drawer with Full Extension Slides |
| Freezer Features | BrightSpace Interior Lighting - GE RevealĀ® |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire, Slide-Out (2 Full-Width/1 Split) |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Drawer Glides |
| Fresh Food Features | Door Alarm |
| Fresh Food Features | Clear, Fixed Condiment Bin |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting - LED |
| Performance Features | Energy Saver |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Adjustable Rollers | Front and Rear |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Black |
| Door Stops | Yes |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.63 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.26 cu ft |
| Shelf Area | 23.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.90 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 363 lb |
| Depth Without Handle | 28.5 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 333 lb |
| Depth with Door Open 90° | 43.5 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Depth with Drawer Fully Extended | 47 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 31 3/8 in |
| Overall Height | 69 5/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 31.38 in. |
| Weight | 333 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.63 in. |
| Shipping Length | 36.38 in. |
| Shipping Weight | 373 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 373 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 561.84 lbs. |
| Total of Cubes | 45.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 561.84 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










