20.9 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator with Icemaker - PFCF1NFWWW
20.9 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator with Icemaker
Model: PFCF1NFWWW








20.9 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator with Icemaker
Model: PFCF1NFWWW
Depth : Counter Depth
Key Features
Counter-depth design
High-gloss, contoured doors, sculptured handles and top and bottom bevels
Temperature management
Factory-installed icemaker
Multi-level drawers
Interior lighting
Never clean condenser
Adjustable large door bins
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Counter-depth design
Offers a built-in look by fitting nearly flush with surrounding cabinetry
High-gloss, contoured doors, sculptured handles and top and bottom bevels
Offer a dramatic look and touch of personal style to any kitchen
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Multi-level drawers
Two adjustable-humidity crispers keep fruits and vegetables fresh
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Self-closing drawer
Self-closing hinges automatically pull the drawer shut when it's within one inch of the closed position
Upfront temperature controls with actual temperature display & Turbo Cool setting
Features easy-to-reach, easy-to-read temperature controls and a setting to quickly restore proper temperature after frequent door openings
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for canned drinks and condiments
Multi-level Slide 'n Store basket system
Includes three full-extension baskets for tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Multi-level Slide 'n Store⢠basket system
Includes three full-extension baskets for tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Filter Change Indicator | Electronic |
| Filter Location | Upper right corner |
| Easy-Out Crispers | Drawer glides |
| Interior Lighting | GE RevealĀ® |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire, Slide-Out (2 Full-Width/1 Split) |
| Temperature Management System | Yes |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | All Corners |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Sweet Spot Shelf | Yes |
| Configuration | French Door |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | MWF |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Features | Freezer Drawer |
| Freezer Features | Integrated Ice Storage Bin |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Condiment Bin - Fixed |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Front and Rear |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Yes |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | High-Gloss White |
| Handle | Sculptured High-Gloss |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean⢠Condensor | Yes |
| Energy Saver | Yes |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 333 lb |
| Approximate Shipping Weight | 363 lb |
| Depth with Door Open 90° | 43.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 42.5 in |
| Case Depth Without Door | 24.125 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 28.5 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 31 3/8 in |
| Overall Height | 69 5/8 in |
| Overall Width | 35 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 31.38 in. |
| Weight | 333 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 74.63 in. |
| Shipping Length | 36.38 in. |
| Shipping Weight | 373 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 373 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 563.8 lbs. |
| Total of Cubes | 45.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 563.8 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.30 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.60 cu ft |
| Shelf Area | 23.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










