24.9 Cu. Ft. Refrigerator with Armoire Styling - PGSS5PJXSS
24.9 Cu. Ft. Refrigerator with Armoire Styling
Model: PGSS5PJXSS













Product Video

24.9 Cu. Ft. Refrigerator with Armoire Styling
Model: PGSS5PJXSS
Key Features
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Armoire style double drawer freezer system
External water dispenser with LCD controls
Temperature management
LED lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Adjustable humidity drawers
In-the-door condiment bin and beverage rack
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Add a sleek, designer look to your kitchen
Armoire style double drawer freezer system
Two freezer drawers make it simple to find exactly what you’re looking for
External water dispenser with LCD controls
Dispenses filtered water and makes it easy to monitor all the functions of the refrigerator
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
LED lighting
Find exactly what you’ve been looking for under crisp, clear lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Multi-level freezer baskets
Keep frozen foods organized and easy to find
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 398 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 363 lb |
| Depth with Door Open 90° | 47.5 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.875 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 69 5/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting - LED |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Dispenser Features | Filter Change Indicator |
| Control Type | External Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Storage Baskets | Multi-Level Freezer Basket(s) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door with Armoire Style |
| Performance Features | Premium Quiet Design |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total - Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | External Water |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | GSWF |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 2 |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | BrightSpace Interior Lighting - GE Reveal® |
| Control Type | 4.3" Color LCD |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Storage Baskets | Full-Extension |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire, Slide-Out (2 Full-Width/1 Split) |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity Drawers |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable Clear Look with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed, Clear Condiment Bin |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Energy Saver |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Dispenser Color | Stainless Steel |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 35 in. |
| Weight | 363 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.63 in. |
| Shipping Length | 40 in. |
| Shipping Weight | 403 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 403 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 626.75 lbs. |
| Total of Cubes | 50.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 626.75 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 7.50 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 17.40 cu ft |
| Shelf Area | 30.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 24.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










