24.9 Cu. Ft. Refrigerator with Armoire Styling and Icemaker - PGSS5NFXSS
24.9 Cu. Ft. Refrigerator with Armoire Styling and Icemaker
Model: PGSS5NFXSS










Product Video

24.9 Cu. Ft. Refrigerator with Armoire Styling and Icemaker
Model: PGSS5NFXSS
Key Features
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Armoire style double drawer freezer system
Temperature management
Upfront temperature controls with actual temperature display
Interior lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Adjustable humidity drawers
In-the-door condiment bin and beverage rack
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Add a sleek, designer look to your kitchen
Armoire style double drawer freezer system
Two freezer drawers make it simple to find exactly what you’re looking for
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront temperature controls with actual temperature display
Easy-to-reach controls display accurate temperatures
Interior lighting
It’s easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Multi-level freezer baskets
Keep frozen foods organized and easy to find
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 398 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 363 lb |
| Depth with Door Open 90° | 47.5 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.875 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 69 5/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Filter-Change Indicator |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Storage Baskets | Multi-Level Freezer Basket(s) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door with Armoire Style |
| Performance Features | Premium Quiet Design |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total - Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity Drawers |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 2 |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | BrightSpace Interior Lighting - GE Reveal® |
| Freezer Storage Baskets | Full-Extension |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire (2 Full-Width/1 Split) |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 4 Clear Look Bins with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | Fixed Condiment Bin |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Door Alarm |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Performance Features | Energy Saver |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Dispenser Color | Stainless Appearance |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 35 in. |
| Weight | 363 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.63 in. |
| Shipping Length | 40 in. |
| Shipping Weight | 403 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 403 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 626.75 lbs. |
| Total of Cubes | 50.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 626.75 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 7.50 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 17.40 cu ft |
| Shelf Area | 30.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 24.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










