20.7 Cu. Ft. Refrigerator with Armoire Styling - PGCS1NFYSS
20.7 Cu. Ft. Refrigerator with Armoire Styling
Model: PGCS1NFYSS








Product Video

20.7 Cu. Ft. Refrigerator with Armoire Styling
Model: PGCS1NFYSS
Depth : Counter Depth
Key Features
Counter-depth configuration
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Armoire style double drawer freezer system
Temperature management
Upfront temperature controls with actual temperature display
Interior lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Adjustable humidity drawers
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Counter-depth configuration
Creates the look of a built-in without the added expense
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Add a sleek, designer look to your kitchen
Armoire style double drawer freezer system
Two freezer drawers make it simple to find exactly what you’re looking for
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront temperature controls with actual temperature display
Easy-to-reach controls display accurate temperatures
Interior lighting
It’s easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
Multi-level freezer baskets
Keep frozen foods organized and easy to find
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door with Armoire Style |
| Performance Features | Premium Quiet Design |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total - Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable Clear Look with Gallon Storage |
| Leveling System | All Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Freezer Storage Baskets | 2 Slide-Out |
| Freezer Storage Baskets | 2 Full-Extension |
| Freezer Storage Baskets | 1 Fixed |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed, Clear Condiment Bin |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Door Alarm |
| Fresh Food Features | Filter-Change Indicator |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting |
| Performance Features | Energy Saver |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Adjustable Rollers | Front and Rear |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Door Stops | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.57 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.08 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.70 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 373 lb |
| Depth Without Handle | 28.5 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 343 lb |
| Depth with Door Open 90° | 43.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.875 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Depth with Drawer Fully Extended | 47 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Height | 69 5/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 343 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.63 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 383 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 383 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 555.12 lbs. |
| Total of Cubes | 44.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 555.12 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










