22.2 Cu. Ft. Refrigerator with Internal Dispenser - PFSW2MIYSS
22.2 Cu. Ft. Refrigerator with Internal Dispenser
Model: PFSW2MIYSS








Product Video

22.2 Cu. Ft. Refrigerator with Internal Dispenser
Model: PFSW2MIYSS
Key Features
Stainless-wrapped case and doors with top and bottom bevels
Internal water dispenser
Temperature management
Factory-installed icemaker with water filtration system
Interior lighting
Multi-level drawers
Multi-level freezer baskets
Turbo Cool setting
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless-wrapped case and doors with top and bottom bevels
Stylish, contoured doors accentuate the appearance of any kitchen
Internal water dispenser
Delivers filtered water with one touch
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Multi-level drawers
Two adjustable-humidity crispers keep fruits and vegetables fresh
Multi-level freezer baskets
Keep frozen foods organized and easy to find
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls & Digital Display |
| Freezer Storage Baskets | Multi-Level Freezer Basket(s) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Performance Features | Premium Quiet Design |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total - Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Internal Water |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Shelf-Saver Rack |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Water Filtration | MWF |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | BrightSpace Interior Lighting - GE RevealĀ® |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire (2 Full-Width/1 Split) |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Adjustable Temperature Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 3 Clear Look Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | 2 Fixed Clear Look with Gallon Storage |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting |
| Fresh Food Features | Door Alarm |
| Fresh Food Features | Filter-Change Indicator |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
| Water Filtration | GE Water Filtration 1 Year |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Stainless Steel Side Panels |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 345 lb |
| Depth Without Handle | 33 in |
| Height to Top of Case | 67.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 316 lb |
| Depth with Door Open 90° | 46.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.625 in |
| Case Depth Without Door | 28.75 in |
| Back Air Clearances | 3/4 in |
| Overall Depth | 35 1/2 in |
| Overall Height | 68 1/2 in |
| Overall Width | 32 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.75 in. |
| Height | 68.5 in. |
| Length | 35.5 in. |
| Weight | 316 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 73.5 in. |
| Shipping Length | 40.5 in. |
| Shipping Weight | 356 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 356 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 572.95 lbs. |
| Total of Cubes | 46.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 572.95 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.70 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.50 cu ft |
| Shelf Area | 27.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.20 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










