22.2 Cu. Ft. Stainless Steel-Wrapped Bottom-Freezer Drawer Refrigerator - PDW22SISRSS
22.2 Cu. Ft. Stainless Steel-Wrapped Bottom-Freezer Drawer Refrigerator
Model: PDW22SISRSS















22.2 Cu. Ft. Stainless Steel-Wrapped Bottom-Freezer Drawer Refrigerator
Model: PDW22SISRSS
Key Features
Stainless-wrapped
Internal water dispenser with GE water filtration
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Temperature management
Multi-level Slide 'n Store basket system
Integrated icemaker
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Self-closing drawer
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless-wrapped
Provides stainless steel doors, side panels and top for a truly dramatic look
Internal water dispenser with GE water filtration
Delivers chilled fresh-tasting water through an internal water dispenser
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Clearly displays the exact temperature for the fresh food and freezer compartments
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Multi-level Slide 'n Store basket system
Includes three full-extension baskets for tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Integrated icemaker
Combines an icemaker & ice bin in one system to save space and hassle
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide easy storage and help foods stay fresh
Self-closing drawer
Self-closing hinges automatically pull the drawer shut when it's within one inch of the closed position
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
ShelfSaver rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Interior lighting
It’s easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Multi-level Slide 'n Store™ basket system
Includes three full-extension baskets for tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
ShelfSaver™ rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 1 |
| Sweet Spot Shelf | Yes |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire, Slide-Out (2 Full-Width/1 Split) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | GE Reveal® |
| Filter Location | Upper right corner |
| Easy-Out Crispers | Drawer glides |
| Dispenser | Internal Water |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 5 (4 Adjustable Split; 1 Full-Width Fixed) |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Dispenser | Chilled |
| Freezer Features | Freezer Drawer |
| Freezer Features | Integrated Ice Storage Bin |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
APPEARANCE
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Full-Wrap with Contoured Door(s) |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Color Appearance | Stainless Steel-Wrapped |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.21 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.04 cu ft |
| Shelf Area | 27.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.20 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 379 lb |
| Depth Without Handle | 32.25 in |
| Height to Top of Case | 69.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 326 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 34.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 61.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 37.5 in |
| Case Depth Without Door | 28.5 in |
| Overall Depth | 34 3/8 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 33 1/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 33.13 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 34.38 in. |
| Weight | 326 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.13 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 39.38 in. |
| Shipping Weight | 366 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 366 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 572.41 lbs. |
| Total of Cubes | 46.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 572.41 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










