25.3 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator - PDSS5NBXRSS
25.3 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator
Model: PDSS5NBXRSS








Product Video

25.3 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator
Model: PDSS5NBXRSS
Key Features
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Temperature management
Upfront temperature controls with actual temperature display
Interior lighting
Adjustable humidity drawers
Multi-level freezer baskets
In-the-door condiment bin and beverage rack
Turbo Cool setting
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Add a sleek, designer look to your kitchen
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront temperature controls with actual temperature display
Easy-to-reach controls display accurate temperatures
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
Multi-level freezer baskets
Keep frozen foods organized and easy to find
In-the-door condiment bin and beverage rack
Provides convenient storage for cans and condiments without taking up shelf space
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire, Slide-Out (2 Full-Width/1 Split) |
| Meat Pan | Full-Width with Adjustable Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | Full Door |
| Performance Features | Premium Quiet Design |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Glass Split |
| Easy-Out Crispers | Drawer glides |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Adjustable |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Actual Temperature Display |
| Freezer Features | Freezer Drawer |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Freezer Features | Freezer Drawer with Full Extension Slides |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Condiment Bin - Fixed |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray - Galvanized Steel |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Contoured with Top & Bottom Bevel |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Color Appearance | Stainless (With Gray Case) |
| Door Stops | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 383 lb |
| Depth Without Handle | 32.625 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 348 lb |
| Depth with Door Open 90° | 64.75 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 37.875 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 35 1/8 in |
| Overall Height | 69 5/8 in |
| Overall Width | 35 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 35.13 in. |
| Weight | 348 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 74.63 in. |
| Shipping Length | 40.13 in. |
| Shipping Weight | 388 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 388 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 631.19 lbs. |
| Total of Cubes | 50.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 631.19 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 7.70 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 17.60 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










