22.2 Cu. Ft. Bottom-Freezer Drawer Refrigerator - PDS22MHRBB
22.2 Cu. Ft. Bottom-Freezer Drawer Refrigerator
Model: PDS22MHRBB


22.2 Cu. Ft. Bottom-Freezer Drawer Refrigerator
Model: PDS22MHRBB
Key Features
Internal water dispenser with GE water filtration
Temperature management
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Multi-level Slide 'n Store basket system
Integrated icemaker with GE SmartWater filtration
Interior lighting
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Self-closing drawer
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Internal water dispenser with GE water filtration
Delivers chilled fresh-tasting water through an internal water dispenser
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Clearly displays the exact temperature for the fresh food and freezer compartments
Multi-level Slide 'n Store basket system
Includes three full-extension baskets for tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Integrated icemaker with GE SmartWater filtration
Combines an icemaker and ice bin in one system so cubes don't fall onto the freezer floor
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Self-closing drawer
Self-closing hinges automatically pull the drawer shut when it's within one inch of the closed position
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
ShelfSaver rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Multi-level Slide 'n Store⢠basket system
Includes three full-extension baskets for tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Integrated icemaker with GE SmartWater⢠filtration
Combines an icemaker and ice bin in one system so cubes don't fall onto the freezer floor
ShelfSaver⢠rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 1 |
| Sweet Spot Shelf | Yes |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Freezer Storage Baskets | 3 Wire, Slide-Out (2 Full-Width/1 Split) |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Integrated |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | GE RevealĀ® (Dual) |
| Easy-Out Crispers | Drawer glides |
| Dispenser | Internal Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Features | Freezer Drawer |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 1 Full-Width Fixed |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Fresh Food Features | ShelfSaver⢠Rack |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Customer Installed Handles |
| Exterior Design | Contoured |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Black on Black |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.21 cu ft |
| Shelf Area | 27.66 sq ft |
| Freezer Capacity | 7.04 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.20 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 287 lb |
| Depth Without Handle | 31.75 in |
| Height to Top of Case | 67.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 256 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 34.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 62 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 36.25 in |
| Case Depth Without Door | 28.25 in |
| Overall Depth | 33 7/8 in |
| Overall Height | 68 5/8 in |
| Overall Width | 32 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean⢠Condensor | Yes |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.88 in. |
| Height | 68.63 in. |
| Length | 33.88 in. |
| Weight | 256 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.88 in. |
| Shipping Height | 73.63 in. |
| Shipping Length | 38.88 in. |
| Shipping Weight | 296 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 296 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 549.81 lbs. |
| Total of Cubes | 44.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 549.81 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










