Bottom-Freezer Refrigerator - PDS22LBNCC
Bottom-Freezer Refrigerator
Model: PDS22LBNCC




Bottom-Freezer Refrigerator
Model: PDS22LBNCC
Key Features
Slide 'N Store freezer drawer
Full-width Slide 'N Store freezer basket
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
ShelfSaver rack
Adjustable gallon door storage
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Clear snack pan
Slide 'N Store⢠freezer drawer
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Slide 'N Store freezer drawer
Pulls out effortlessly for quick loading and unloading
Full-width Slide 'N Store freezer basket
Offers tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
ShelfSaver rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Adjustable gallon door storage
Make room for milk and any other gallon-size containers
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Clear snack pan
Helps keep everyday foods like cheese slices and carrot sticks fresh
Slide 'N Store⢠freezer drawer
Pulls out effortlessly for quick loading and unloading
Full-width Slide 'N Store⢠freezer basket
Offers tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
ShelfSaver⢠rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | ShelfSaver⢠Rack |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 2 Full-Width |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | HIPS |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Yes |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Door Features | Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Fixed with Gallon Storage |
| Freezer Features | Freezer Drawer |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Side Air Clearances | 0 in |
| Approximate Shipping Weight | 330 lb |
| Depth Without Handle | 30.875 in |
| Height to Top of Case | 68.5 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 300 lb |
| Depth with Door Open 90° | 62.25 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Height | 69 3/4 in |
| Overall Width | 32 5/8 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Full-Length Extruded |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | HIPS |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.61 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.31 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.90 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 32.63 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 300 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.63 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 340 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 340 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 42.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 523.88 lbs. |
| Total of Cubes | 42.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 523.88 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










