20.5 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator - PDS21SBMBS
20.5 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator
Model: PDS21SBMBS




20.5 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator
Model: PDS21SBMBS
Key Features
20.5 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.38 cu. ft. / Freezer 6.13 cu. ft.)
2 full-width sliding freezer storage baskets
4 split, adjustable, spill proof glass fresh food cabinet shelves (3 dlide-out)
ShelfSaver rack - convenient storage for canned beverages
4 modular fresh food door bins
2 adjustable humidity fruit / vegetable crispers
Equipped for optional automatic icemaker
Dairy compartment with butter dish
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
20.5 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.38 cu. ft. / Freezer 6.13 cu. ft.)
2 full-width sliding freezer storage baskets
4 split, adjustable, spill proof glass fresh food cabinet shelves (3 dlide-out)
ShelfSaver rack - convenient storage for canned beverages
4 modular fresh food door bins
2 adjustable humidity fruit / vegetable crispers
Equipped for optional automatic icemaker
Dairy compartment with butter dish
Special offers - refrigerators
Deluxe quiet design
Stainless steel door handles
2 Ice 'N Easy trays with ice tray shelf
Snack pan
1 full-width door bin with gallon storage
ShelfSaver⢠rack - convenient storage for canned beverages
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | ShelfSaver⢠Rack |
| Freezer Storage Baskets | 2 Full-Width |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | HIPS |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Yes |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 Modular Bins / 1 Full-Width Shelf |
| Freezer Features | Freezer Drawer |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Door Features | Adjustable |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment - 1 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | HIPS |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Full-Length Extrusion |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.38 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.13 cu ft |
| Shelf Area | 26.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.50 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 326 lb |
| Depth Without Handle | 31.5 in |
| Height to Top of Case | 67.625 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 304 lb |
| Depth with Door Open 90° | 64.5 in |
| Overall Depth | 32 3/4 in |
| Overall Height | 68 3/8 in |
| Overall Width | 32 5/8 in |
| Side Air Clearances | 1/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
Other
| Side Air Clearances | 0.25 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.63 in. |
| Height | 68.38 in. |
| Length | 32.75 in. |
| Weight | 304 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.63 in. |
| Shipping Height | 73.38 in. |
| Shipping Length | 37.75 in. |
| Shipping Weight | 344 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 344 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 42.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 525.59 lbs. |
| Total of Cubes | 42.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 525.59 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










