18.1 Cu. Ft. Bottom-Freezer Drawer Refrigerator with drawer - PDS18LBMBB
18.1 Cu. Ft. Bottom-Freezer Drawer Refrigerator with drawer
Model: PDS18LBMBB




18.1 Cu. Ft. Bottom-Freezer Drawer Refrigerator with drawer
Model: PDS18LBMBB
Key Features
Slide 'N Store freezer drawer
Full-width Slide 'N Store freezer basket
Brita door container
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
ShelfSaver rack
Adjustable gallon door storage
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Slide 'N Store™ freezer drawer
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Slide 'N Store freezer drawer
Pulls out effortlessly for quick loading and unloading
Full-width Slide 'N Store freezer basket
Offers tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Brita door container
Puts refreshing, filtered water within easy reach
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
ShelfSaver rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Adjustable gallon door storage
Make room for milk and any other gallon-size containers
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Slide 'N Store™ freezer drawer
Pulls out effortlessly for quick loading and unloading
Full-width Slide 'N Store™ freezer basket
Offers tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Brita® door container
Puts refreshing, filtered water within easy reach
ShelfSaver™ rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 31 in |
| Side Air Clearances | 0 in |
| Approximate Shipping Weight | 257 lb |
| Height to Top of Case | 65.75 in |
| Depth Without Handle | 28 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 237 lb |
| Depth with Door Open 90° | 57.75 in |
| Case Depth Without Door | 25.25 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 30 3/8 in |
| Overall Height | 66 1/4 in |
FEATURES
| Fresh Food Features | ShelfSaver™ Rack |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Yes |
| Brita Filtration Door Bin | Yes |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Door Bins | 3 |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Full-Width Fixed Bin with Gal. Storage |
| Freezer Features | Freezer Drawer |
| Freezer Features | Ice Storage Utility Bin (Opaque) |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Freezer Storage Baskets | 1 Full-Width |
| Freezer Storage Baskets | 2 Split |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Door Features | Adjustable |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment - 1 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Black on Black |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.44 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.64 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.10 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
Dimensions & Weight
| Width | 31 in. |
| Height | 66.25 in. |
| Length | 30.38 in. |
| Weight | 237 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36 in. |
| Shipping Height | 71.25 in. |
| Shipping Length | 35.38 in. |
| Shipping Weight | 277 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 277 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.1 ft³ |
| Dimensional Weight | 448.8 lbs. |
| Total of Cubes | 36.1 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 448.8 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










