6 Cu.Ft. MOMCUBE® Breast Milk Refrigerator, ADA Compliant - MLRS62BIADAMC
6 Cu.Ft. MOMCUBE® Breast Milk Refrigerator, ADA Compliant
Model: MLRS62BIADAMC











6 Cu.Ft. MOMCUBE® Breast Milk Refrigerator, ADA Compliant
Model: MLRS62BIADAMC
Key Features
ADA Compliant
Easy to use
CDC-compliant temperature
Recessed or freestanding use
Antimicrobial silver ion-coated handle
Fully finished white cabinet
Reversible door
LED display
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
ADA Compliant
Just under 32" tall designed to fit under ADA compliant counters
Easy to use
User-friendly design ensures effortless use for mothers and facility managers alike
CDC-compliant temperature
Preset temperature remains within recommended range for mother's milk storage
Recessed or freestanding use
Versatile design allows recessed installation under counters or freestanding use
Antimicrobial silver ion-coated handle
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce the spread of germs
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
LED display
Allows for easy reading of unit temperature
Adjustable plastic-coated wire shelves for improved circulation
Multiple shelf positions spaced at ½" for improved air circulation and storage
Door lock
Added security on the exterior door (2 keys included)
Power loss alarm
Alerts when unit loses power; NOTE: Alarm is battery-powered and has a limited time to alarm
Open door alarm
Alarm will sound if the door is left ajar for over 4 minutes (adjustable from 1-99 minutes)
Temperature alarm
Visual and audible alarms alert if the interior temperature rises or falls out of set range
Self-closing door
Added protection in busy settings; NOTE: door is not self-closing once reversed to an LHD swing
Hospital-grade construction
Ensures safe and compliant storage with 2-year parts and labor / 5-year compressor extended warranty
Minimal user maintenance
Cycle defrost system ensures easy upkeep of unit
Interior light
Energy efficient LED lighting with internal on/off switch
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Environmentally friendly
Designed with eco-friendly hydrocarbon refrigerants
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Additional choices
Solid and glass door choices available from 1 to 15 cu.ft. Browse the Pharma-Vac series for more information
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 31.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 125 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.74 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.51 lbs. |
| Total of Cubes | 10.74 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.51 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.75" (81 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth with Handle | 26.75" (68 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.0" (119 cm) |
| Capacity | 6.0 cu.ft. (170 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.75 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 125.0 lbs. (57 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101078427 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66oz. |
| High Side PSI | 280.0 |
| Low Side PSI | 90.0 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 33°F to 40°F |
| Sound Level | 34.8 dB |
| Interior Height | 24.5" (62 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











