21" Wide Built-In All-Freezer, ADA Compliant (Panel Not Included) - ALFZ36IF
21" Wide Built-In All-Freezer, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: ALFZ36IF











21" Wide Built-In All-Freezer, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: ALFZ36IF
Key Features
ADA compliant design
Built-in capable
Panel-ready door
Adjustable thermostat
Door shelves
Adjustable shelves
3" thick door
Temperature alarms
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
ADA compliant design
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Panel-ready door
Integrated stainless steel door frame accepts full overlay panels, allowing you to customize the refrigerator door or blend it into your cabinetry design; panel size:19 13/16" W x 27 1/8" H; customers provide their own handles
Adjustable thermostat
Digital thermostat offers easy temperature management with a readout in Fahrenheit or Celsius
Door shelves
Three removable door racks for additional storage of larger items
Adjustable shelves
Three adjustable wire shelves for optimal storage in 2.68 cu. ft. interior
3" thick door
Improved insulation for an efficient performance
Temperature alarms
User-set high/low temperature alarms provide added security if temperature goes beyond setpoint
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left ajar for over a minute
Sealed back
Space-saving design that offers easier cleanability
Right-angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Manual defrost
More temperature stability with an energy efficient manual defrost system
Matching all-refrigerator
This unit can be paired with the ALR46WIF all-refrigerator for a complete set
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 20.25 in. |
| Height | 31.75 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 75 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 106.39 lbs. |
| Total of Cubes | 8.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 106.39 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.75" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 21.0" (53 cm) |
| Width | 20.25" (51 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.38" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.25" (102 cm) |
| Capacity | 2.68 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 266.0kWh/year |
| Amps | 0.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 75.0 lbs. (34 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076720 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 23.75" (60 cm) |
| Interior Width | 14.5" (37 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelves | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.83 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs | 2 |
| Wheels | 2 |
| Compressor Step Height | 5.75" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 14.5" (37 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Temperature Range | -13 to 5ºF |
| Sound Level | 33.1 dBa |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











