20" Wide Built-In Vaccine All-Freezer, ADA Compliant - ADA305AF
20" Wide Built-In Vaccine All-Freezer, ADA Compliant
Model: ADA305AF












20" Wide Built-In Vaccine All-Freezer, ADA Compliant
Model: ADA305AF
Key Features
ADA compliant design
-25°C capable
Factory-installed lock
Adjustable digital thermostat
Basket shelves
Built-in capable
3" thick door
Access port
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
ADA compliant design
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
-25°C capable
Low temperature operation ideal for vaccines, pharmaceuticals, and other sensitive materials
Factory-installed lock
Located towards the top of the door for easy access and to provide added security of unit (2 keys included)
Adjustable digital thermostat
Electronic controls located in the front kickplate for easy & institutive temperature management, with a readout in Fahrenheit or Celsius
Basket shelves
Three slide-out baskets offer convenient storage, with plastic fronts to help protect contents from warmer air when the door is opened
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
3" thick door
Improved insulation for an efficient performance; NOTE: due to the oversized design, the door does not open in its own radius. If installing this freezer against a wall, please see our drawings to ensure adequate space
Access port
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility to best accommodate your setting
Temperature alarms
User-set high/low temperature alarms provide added security if temperature goes beyond setpoint
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left ajar for over a minute
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Manual defrost
More temperature stability with an energy efficient manual defrost system
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
No internal fans
Temperature remains more stable with a static cooling system
Sealed back
Space-saving design that offers easier cleanability
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Matching all-refrigerator
This unit can be paired with the ADA404REF all-refrigerator for a complete set
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be freestanding
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 19.75 in. |
| Height | 31.75 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 65 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 101.5 lbs. |
| Total of Cubes | 8.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 101.5 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.75" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 19.75" (50 cm) |
| Width with Door Open | 20.25" (51 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.5" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.38" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.25" (102 cm) |
| Capacity | 2.47 cu.ft. (70 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 65.0 lbs. (29 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101063065 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 23.75" (60 cm) |
| Interior Width | 14.5" (37 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Shelf Type | Drawers |
| Shelf Qty | 3 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.34 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 5.75" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 14.5" (37 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Temperature Range | -25° to -15°C |
| Sound Level | 33 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











