27 Cu.Ft. Chest Freezer - SCFM252WH
27 Cu.Ft. Chest Freezer
Model: SCFM252WH








27 Cu.Ft. Chest Freezer
Model: SCFM252WH
Key Features
Packaging safety
Large capacity
Commercially approved
Factory installed locks
Thick insulation
Hammered aluminum interior
Manual defrost operation
Stainless steel front corner protectors
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Packaging safety
Ships on a pallet and boxed in a wooden crate for added protection during shipping
Large capacity
26.66 cu.ft. of interior storage
Commercially approved
UL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for commercial use
Factory installed locks
Keyed lock on each handle offers added security (two sets of keys included)
Thick insulation
3" thick walls ensure proper insulation for reliable storage
Hammered aluminum interior
Solid construction for durable storage in busy settings
Manual defrost operation
Static cooling system
Stainless steel front corner protectors
External "bumpers" are factory installed to protect the unit's front corners from dents
Counterbalanced hinges
Two lids feature weighted lids that will stay open for easier loading and unloading
Easy-grip handles
Both lids include a 2" deep handle for easier access
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
Storage baskets
Two removable plastic baskets included
Visual temperature alarm
Located in the front control area, the alarm light displays if the interior temperature rises above -11ºC
Small wheels
6 pre-installed gliding wheels make it easier to move the large freezer as needed
White exterior
Textured white finish fits well in any establishment
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 91.25 in. |
| Height | 36.75 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 250 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 54.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 681.54 lbs. |
| Total of Cubes | 54.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 681.54 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 37.0" (94 cm) |
| Height of Cabinet | 36.75" (93 cm) |
| Nominal Width | 92.0" (234 cm) |
| Width | 91.25" (232 cm) |
| Nominal Depth | 29.0" (74 cm) |
| Depth | 28.25" (72 cm) |
| Depth with Handle | 30.0" (76 cm) |
| Capacity | 26.66 cu.ft. (755 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 2.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 250.0 lbs. (113 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076935 |
| Door Swing | Lift-Up |
| Interior Height | 27.5" (70 cm) |
| Interior Width | 85.5" (217 cm) |
| Interior Depth | 20.75" (53 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigerant Amount | 3.39 oz. |
| High Side PSI | 246.0 |
| Low Side PSI | 132.0 |
| Wheels | 6 |
| Compressor Step Height | 9.75" (25 cm) |
| Compressor Step Width | 9.0" (23 cm) |
| Compressor Step Depth | 9.0" (23 cm) |
| Temperature Range | -10 to -26ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











