$239.00
Tankless Electric Water Heater - GE06SNHPDG
$239.00
Key Features
Unlimited Hot Water on Demand
Point of Use
Performance Up to 1.2 Gallons Per Minute (GPM)
Remote Control
Intuitive Design
Energy Efficient
Space Saver
Scale Reduction Technology
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Unlimited Hot Water on Demand
Tankless electric water heater provides instant, continuous water flow
Point of Use
Installs at the point of use, for hot water where you need it
Performance Up to 1.2 Gallons Per Minute (GPM)
Enough to run 2 faucets simultaneously in multiple climates (*Results are based on 72˚F inlet water temperature and 105˚F outlet water temperature)
Remote Control
Conveniently change temperature settings and control your unit from up to 30' away
Intuitive Design
Adjust temperature and settings with easy-use touch screen
Energy Efficient
Conserves energy and water by only using energy when hot water is in use, saving you money
Space Saver
Compact design takes up significantly less space than a tank style water heater
Scale Reduction Technology
Extends the life of the unit by shielding heating element from water and scale buildup
Self Modulating Technology
Utilizes inlet and outlet temperature sensors to optimize energy usage and keep water temperature consistent
Easy Installation
Uses standard 1/2-in NPT water connections and does not require venting for simple, wall-mounted water heater installation
Digital Temperature Control
Easily set temperatures in 1° increments ranging from 86°F to 140°F
Fahrenheit or Celsius
Switch temperature units with a simple tap on an easy-read digital display
Warranty Length
5-year Limited Replacement Warranty
Certifications
ADA Compliant
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 9.9 in |
| Overall Height | 9.8 in |
| Product Height (to top of unit) | 9.8 in |
| Approximate Shipping Weight | 5.5 lb |
| Net Weight | 4.7 lb |
| Overall Depth | 3.40 in |
| Product Diameter | 9.900 in |
FEATURES
| Uniform Energy Factor (UEF) | >0.91 |
| Flowrate (GPM) @ 47 F inlet | 0.6 |
| Flowrate (GPM) @ 37 F inlet | 0.5 |
| Flowrate (GPM) @ 77 F inlet | 1.39 |
| Flowrate (GPM) @ 62 F inlet | 0.89 |
| Min. operating pressure (psi) | 25 |
| Controls | Digital Electronic Control |
| Max. operating pressure (psi) | 150 |
| Max: operating pressure (psi) | 150 |
| Fuel Type | Electric |
| Flowrate (GPM) @ 57 F inlet | 0.69 |
| Configuration | Space Saver |
| Installation Location | Indoor |
| Flowrate (GPM) @ 72 F inlet | 1.2 |
| Temperature adjustment amount (degree) | 1 |
| Activation Flowrate (GPM) | ≤ 0.3 |
| Temperature Setting Factory Default | 105° F |
| Product Type | Electric Tankless |
| Flowrate (GPM) @ 52 F inlet | 0.69 |
| Integrated Safety Devices | Flow sensor. High limit thermostat (on each heating element). Inlet Temperature Sensor. Material Rated for Ignition Containment. Outlet Temperature Sensor. |
| Maximum Outlet Temperature (F) | 140 |
| Water Connection Location | Bottom |
| Point of Use | Yes |
| Cold/hot water connections (inches) | 1/2" Cold Water Inlet; 1/2" Hot Water Outlet |
| Remote Control | Yes |
| Flowrate (GPM) @ 67 F inlet | 1.1 |
| Temperature Setting | 86-125° F Range |
| Flowrate (GPM) @ 42 F inlet | 0.5 |
| Controls | Adjustable Temperature |
| Controls | Adjust degree Fahrenheit/Celsius |
APPEARANCE
| Installation | Wall Mounted |
| Color Appearance | Diamond Gray |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 240V ; 30A |
| Power Rating-kW | 5.5 |
| Amps | 22.9 |
| Hertz | 60 |
| Voltage (MAX) | 240 V |
| Electrical Circuit Required | 30 Amp |
| Energy Consumption (kWh/year) | 649 |
Other
| Product Diameter | 9.9 in |
Dimensions & Weight
| Width | 9.9 in. |
| Height | 9.8 in. |
| Length | 3.4 in. |
| Weight | 4.7 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 14.9 in. |
| Shipping Height | 14.8 in. |
| Shipping Length | 8.4 in. |
| Shipping Weight | 44.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 44.7 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.99 lbs. |
| Total of Cubes | 0.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.99 lbs. |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Return to Vendor |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | 5-Year Replacement |
CAPACITY
| Capacity | 1.2 Gallons Per Minute (GPM) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".




























