$659.00
Smart 30 Gallon Tall Electric Water Heater - GE30T10BLM
$659.00
Key Features
Real Capacity
Built-in WiFi
Leading Performance
Quick Recovery
Household Size
Inlet Tube
Easy Set Up
Anode Rod
Documents
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Real Capacity
Get the most hot showers from the only water heater that holds a true 30 gallons of water (Compared to 30 gallon electric steel tank water heaters per DOE rated gallon capacity)
Built-in WiFi
Easily adjust temperatures, set vacation mode schedules and receive notifications with Built-in WiFi powered by SmartHQ
Leading Performance
Live comfortably with this best in class unit that delivers 59 gallons of hot water in the first hour (Measured through DOE First Hour Rating)
Quick Recovery
Two 5500W heating elements quickly increase water temperature for hot water when you need it
Household Size
Provide hot water for the whole family of 1 to 3 persons
Inlet Tube
Replenishes water from the bottom of the tank to maximize hot water delivery
Easy Set Up
Replace your old water heater quickly and easily using standard water and electrical connections
Anode Rod
Durable design offers long-lasting protection against corrosion
Digital Display
Make easy, accurate adjustments at the touch of a button
Brass Drain Valve
Rust-proof construction can be counted on to provide long-lasting service
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 51.375 in |
| Overall Width | 20 in |
| Product Height (to top of unit) | 49.875 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Product Height (to top of water inlet/outlet connections) | 51.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 113 lb |
| Net Weight | 104 lb |
| Product Diameter | 20 in |
| Connection Sizes - Water Inlet (MNPT) | 3/4" |
| Connection Sizes - Hot Water Outlet (MNPT) | 3/4" |
Dimensions & Weight
| Width | 20 in. |
| Height | 51.38 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 104 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25 in. |
| Shipping Height | 56.38 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 144 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 144 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 147.84 lbs. |
| Total of Cubes | 11.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 147.84 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Electronic with Digital Display |
| Height Description | Tall |
| Fuel Type | Electric |
| Configuration | Tall |
| Operating Modes | Vacation |
| Drain Valve Type | Plastic |
| Temperature Setting Factory Default | 120° F |
| Product Type | Electric Electronic |
| WiFi Connect | Built-In |
| Family Size | 1-3 People |
| Water Connection Location | Top |
| Overheat Protection | Yes |
| Vacation Setting | Yes |
| Diagnostic Feedback | Yes |
| Temperature Setting | 100-140° F Range |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Operating Modes | Normal |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
POWER / RATINGS
| Integrated Energy Factor | 0.92 |
| Heating - Electric - Heater Watts | 5500/5500 |
| Electrical Connection | Direct-Wire |
| Operating Water Pressure | 20-125 PSI |
| Volts/Hertz | 240V; 60Hz |
| First Hour Rate (FHR) | 59 Gallons |
| Voltage (MAX) | 240 V |
| Electrical Circuit Required | Dedicated 30 Amp Min. |
| Energy Consumption (kWh/year) | 3531 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 10-year tank and parts |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Unit Capacity | 30 Gallons |
APPEARANCE
| Color Appearance | Gray |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".



























