$349.00
18 Gallon Electric Point of Use Water Heater - GE20P08BAR
$349.00
Key Features
Whole Home Flexibility
Compact Design
120 Volt
Hot Water Booster
Stainless Steel Heating Element
Anode Rod
Drain Valve
Built-To-Last Warranty
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Whole Home Flexibility
Can provide hot water to a single hookup, or to a small house, condo, or apartment
Compact Design
Ideal in limited spaces like kitchens, bathrooms, laundry rooms, cabins, RVs, garages, sheds, etc
120 Volt
Connects into any 120-Volt supply
Hot Water Booster
Works as a standalone unit, or inline with another water heater to boost long pipe runs or washing machines
Stainless Steel Heating Element
Provides reliable heat with ultra-durable design that resists rust and corrosion
Anode Rod
Durable design extends the life of your water heater with long-lasting protection against corrosion
Drain Valve
Rust-proof construction can be counted on to provide long-lasting service
Built-To-Last Warranty
8-year tank and parts/1-yr labor
Easy Installation
Uses standard 3/4-in NPT water connections for simple installation
Adjustable Thermostat
Easily change temperatures to your desired settings
Certifications
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 19.3 in |
| Overall Height | 25.75 in |
| Product Height (to top of unit) | 25.75 in |
| Overall Depth | 19.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 62 lb |
| Net Weight | 54.2 lb |
| Connection Sizes - Water Inlet (MNPT) | 3/4" |
| Connection Sizes - Hot Water Outlet (MNPT) | 3/4" |
| Product Diameter | 19.300 in |
FEATURES
| Power Cord Length | 6' Included |
| Controls | Mechanical Temperature Control |
| Max. operating pressure (psi) | 150 |
| Temp & Pressure Relief Valve | Top |
| Height Description | Point of Use |
| Heating Element | Stainless steel |
| Max: operating pressure (psi) | 150 |
| Fuel Type | Electric |
| Configuration | Space Saver |
| Installation Location | Indoor |
| Drain Valve Type | Plastic |
| Temperature Setting Factory Default | 120° F |
| Product Type | Electric Point Of Use |
| Water Connection Location | Side |
| Point of Use | Yes |
| Anode Rod | Aluminum |
| Temperature Setting | 70-140° F Range |
| Rated Capacity | 18.0 gal |
APPEARANCE
| Installation | Free-Standing |
| Color Appearance | Gray |
POWER / RATINGS
| Power Rating-kW | 1.5 |
| Amps | 12 |
| Hertz | 60 |
| Voltage (MAX) | 120 V |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 8-year tank and parts |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Unit Capacity | 18 Gallons |
Other
| Product Diameter | 19.3 in |
| Connection Sizes - Water Inlet (MNPT) | 1/2" |
Dimensions & Weight
| Width | 19.3 in. |
| Height | 25.75 in. |
| Length | 19.25 in. |
| Weight | 54.2 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.3 in. |
| Shipping Height | 30.75 in. |
| Shipping Length | 24.25 in. |
| Shipping Weight | 94.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 94.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 68.83 lbs. |
| Total of Cubes | 5.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 68.83 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".

























