$239.00
2.5 Gallon Electric Point of Use Water Heater - GE02P08BAR
$239.00
Key Features
Point of Use
Compact Design
120 Volt
Hot Water Booster
Stainless Steel Heating Element
Anode Rod
Intuitive Controls
Built-To-Last Warranty
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Point of Use
Installs on-location for hot water where you need it
Compact Design
Ideal in limited spaces like kitchens, bathrooms, laundry rooms, cabins, RVs, garages, sheds, etc
120 Volt
Connects into any 120-Volt supply
Hot Water Booster
Works as a standalone unit, or inline with another water heater to boost long pipe runs or washing machines
Stainless Steel Heating Element
Provides reliable heat with ultra-durable design that resists rust and corrosion
Anode Rod
Durable design extends the life of your water heater with long-lasting protection against corrosion
Intuitive Controls
Easily adjust water temperature and power at the turn of a knob
Built-To-Last Warranty
8-year limited replacement warranty
Easy Installation
Uses standard 1/2-in NPT water connections for simple installation
Adjustable Thermostat
Easily change temperatures to your desired settings
Wall or Floor Mounted
Compact, space-saving design can be mounted on the wall or floor
Certifications
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 13 in |
| Overall Height | 13 in |
| Product Height (to top of unit) | 13 in |
| Overall Depth | 11.15 in |
| Approximate Shipping Weight | 29 lb |
| Net Weight | 24.9 lb |
| Product Diameter | 13 in |
| Connection Sizes - Water Inlet (MNPT) | 1/2" |
| Connection Sizes - Hot Water Outlet (MNPT) | 1/2" |
FEATURES
| Power Cord Length | 6' Included |
| Controls | Mechanical Temperature Control |
| Max. operating pressure (psi) | 150 |
| Temp & Pressure Relief Valve | Top |
| Rated Capacity | 2.5 gal |
| Height Description | Point of Use |
| Max: operating pressure (psi) | 150 |
| Heating Element | Stainless steel |
| Fuel Type | Electric |
| RV Ready | Yes |
| Configuration | Space Saver |
| Installation Location | Indoor |
| Product Type | Electric Point Of Use |
| Water Connection Location | Top |
| Point of Use | Yes |
| Anode Rod | Aluminum |
| Temperature Setting | 70-140° F Range |
APPEARANCE
| Installation | Wall Mountable |
| Color Appearance | Gray |
POWER / RATINGS
| Power Rating-kW | 1.44 |
| Amps | 12 |
| Voltage (MAX) | 120 V |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 8-year tank and parts |
| Labor Warranty | No Warranty |
CAPACITY
| Unit Capacity | 2.5 Gallons |
Other
| Product Diameter | 13 in |
| Connection Sizes - Water Inlet (MNPT) | 1/2" |
Dimensions & Weight
| Width | 13 in. |
| Height | 13 in. |
| Length | 11.15 in. |
| Weight | 24.9 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 18 in. |
| Shipping Height | 18 in. |
| Shipping Length | 16.15 in. |
| Shipping Weight | 64.9 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 64.9 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 13.56 lbs. |
| Total of Cubes | 1.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 13.56 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".




























