Built-In 15" Compactor - GCG1500RWW
Built-In 15" Compactor
Model: GCG1500RWW






Built-In 15" Compactor
Model: GCG1500RWW
Key Features
Hidden controls
Color wrap door with color-matched handle
Built-in only
1.4 cu. ft. capacity
1/3 HP motor
Removable key lock
Removable drawer
Automatic anti-jam
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Hidden controls
The controls are hidden behind the compactor door, lending a beautiful designer appearance
Color wrap door with color-matched handle
The seamless door is wrapped in a continuous sheet of color for a rich, contemporary look
Built-in only
The compactor is built-in to adjacent cabinetry for an upscale appearance
1.4 cu. ft. capacity
Provides plenty of room for waste items or recyclables
1/3 HP motor
Powerful motor provides maximum compacting power
Removable key lock
Provides added safety by assuring the drawer remains locked during use
Removable drawer
Makes it simple to empty and clean
Automatic anti-jam
Operation is easy and reliable, even with a challenging load
Toe pedal opener
Hands-free toe pedal drawer makes it easy to open and load
Rear wheels
Allow easy movement and installation
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 15 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 15 x 34-1/4 x 24 |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 140 lb |
| Net Weight | 129 lb |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.75 in |
| Overall Width | 14 7/8 in |
FEATURES
| Motor Horsepower | 1/3 hp |
| Drive System | 2-point |
| Ram Force | 2300 lb |
| Compression Ratio (Avg.) | 75% Reduction |
| Compactor Features | Toe/Foot Pedal Drawer Opener |
| Construction | Heavy Gauge Steel |
| Style | Built-In |
| Leveling System | Leveling Legs with Rear Wheels |
| Control Location | Hidden |
| Cycle Time | Less than 30 seconds |
| Compactor Features | Lock/Start Control w/Removable Key |
| Compactor Features | Automatic Anti-Jam |
| Compactor Features | Side Release Bin |
| Compactor Features | Slide-Out/Removable Drawer |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Optional Accessories - Compactor Bags | WC60X5017 (5 Included) |
APPEARANCE
| Toe kick | White |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 15 x 34-1/4 x 24 |
Dimensions & Weight
| Width | 14.88 in. |
| Height | 35 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 129 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 19.88 in. |
| Shipping Height | 40 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 169 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 169 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 89.89 lbs. |
| Total of Cubes | 7.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 89.89 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










