$818.00
Ptac Heat Pump With Electric Heat Backup 9,000 Btu, 230/208v, 20amp - AHHS09D3XXA
Ptac Heat Pump With Electric Heat Backup 9,000 Btu, 230/208v, 20amp
Model: AHHS09D3XXA
$818.00
Key Features
2 Fan Speeds
4 Temperature-Limiting Options
Auto Dimming Display
Slinger Ring Condensate Removal
Coverless Control Panel
Freeze/Frost & Overheat Protection
Automatic Emergency Heat
Auto Power Recovery
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
2 Fan Speeds
4 Temperature-Limiting Options
Auto Dimming Display
Slinger Ring Condensate Removal
Coverless Control Panel
Freeze/Frost & Overheat Protection
Automatic Emergency Heat
Auto Power Recovery
Self-Diagnostics
Constant Fan Button
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 42.4 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 20.9 in. |
| Weight | 86 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 47.4 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 25.9 in. |
| Shipping Weight | 126 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 126 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 102 lbs. |
| Total of Cubes | 8.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 102 lbs. |
Features
| Control Type | Electronic |
| Product Type | Packaged Terminal Air Conditioners (PTAC) |
| Refrigerant Type | R32 |
| Temperature Range | 62 - 80 F |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling, 2 Fan Only, 2 Heating |
| Unit Features | Auto Power Recovery, Automatic Emergency Heat, Automatic Indoor Frost Control, Freeze Sentinel, Heat Pump with Resistance Heat Backup, Power Cord (LCDI) included, Remote Thermostat Compatibil |
| Auto Power Recovery | Yes |
| Chassis Type | Slide-In |
| Heat - Cool | Yes |
| Heat Pump | Yes |
| Heating - Reverse Cycle - Cop | 3.3/3.3 |
| Manual Vent Control | Hidden |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Rotary Compressor | Yes |
| Venting Features | Concealed Manual Vent Control |
| "smartfan" Fan Cycle | Yes |
| Discharge Grille | 2-position |
| Fan Motor | 1 |
| Heating System | Heat Pump with Resistance Backup |
Capacity
| Cooling Eer (btuh / Watt) | 11.3/11.4 |
| Heating - Reverse Cycle - Btuh | 8400/8100 |
| Cooling Btuh (max) | 9400.0 Btu |
| Cooling Btuh (min) | 9200.0 Btu |
Appearance
| Installation | Through-the-Wall |
| Color Appearance | White |
Weights & Dimensions
| Overall Depth | 20 9/10 in |
| Overall Height | 16 in |
| Overall Width | 42 2/5 in |
| Approximate Shipping Weight | 97 lb |
| Net Weight | 86 lb |
Power / Ratings
| Cooling - Watts | 830/805 |
| Cooling - Amperes | 3.9/3.7 |
| Voltage (max) | 230.0 V |
| Voltage (min) | 208.0 V |
| Heat Pump - Amps | 4.3/4.7 |
| Heat Pump - Watts | 745/715 |
Claims & Certifications
| 745/715 | Yes |
Warranty
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance, Limited 5-year sealed system |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".















