Prodigy 3.2 Cu. Ft. Super Capacity Plus Washer - WPSE4200ACC
Prodigy 3.2 Cu. Ft. Super Capacity Plus Washer
Model: WPSE4200ACC


Prodigy 3.2 Cu. Ft. Super Capacity Plus Washer
Model: WPSE4200ACC
Key Features
Electronic selector knob with cycle countdown and PerfecTemp wash system
3.2 cu. ft. super capacity plus washer
PermaTuf II basket with 20 year warranty
20 wash cycles
4 wash / spin speed combinations
Option knob with 2nd rinse and extended spin
100% front serviceable
Electronic selector knob with cycle countdown
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Electronic selector knob with cycle countdown and PerfecTemp wash system
3.2 cu. ft. super capacity plus washer
PermaTuf II basket with 20 year warranty
20 wash cycles
4 wash / spin speed combinations
Option knob with 2nd rinse and extended spin
100% front serviceable
Electronic selector knob with cycle countdown
Fabric softener dispenser and bleach dispenser
Deluxe quiet insulation package
Quiet-by-Design
Self-cleaning filter
GentlePower agitator
4 water levels
Offers water savings, allowing you to match the water level to each load you wash
4 wash rinse temperatures
PermaTuf II™ basket with 20 year warranty
Quiet-by-Design™
GentlePower™ agitator
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 160 lb |
| Net Weight | 150 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
FEATURES
| Control Type | Rotary Knobs |
| Easy Care Cycle | Medium Soil |
| Water Levels | 4 |
| Additional Washer Features | Steel Drive Transmission |
| Washer Control Features | Cycle Countdown |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Wash/Spin Speed Combinations | 4 |
| Water Temp System | Perfect Temp |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Number of Cycles | 20 |
| Agitator Type | Dual-action agitator |
| Delicates Cycle | Medium Soil |
| Wash/Rinse Temperatures | 4 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Cottons Cycle | Regular Auto Soak (15 Min.) |
| Cottons Cycle | Regular Auto Soak (30 Min.) |
| Cottons Cycle | Regular Extra Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Extra Light Soil |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Light Soil |
| Dispenser | Bleach |
| Easy Care Cycle | Heavy Soil |
| Easy Care Cycle | Light Soil |
| Washer Control Features | Automatic Temperature Control |
| Washer Control Features | Color Logic 2000 |
| Washer Cycles | 2nd Rinse |
| Washer Cycles | Extended Spin |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 115V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited lifetime of product basket |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year transmission |
| Parts Warranty | Limited 10-year outer tub/transmission |
CAPACITY
| Wash Basket Type | PermaTuf® II / Snow-White Basket |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.2 cu ft |
| Unit Capacity | Super Plus |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | Bisque |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










