Extra-Large Capacity Frontload Washer with Stainless Steel Basket - WPXH214AWW
Extra-Large Capacity Frontload Washer with Stainless Steel Basket
Model: WPXH214AWW








Extra-Large Capacity Frontload Washer with Stainless Steel Basket
Model: WPXH214AWW
Key Features
ENERGY STAR qualification
Adaptive water levels
Timed dispensers
14 wash cycles
Fixed end-of-cycle signal
Rotary electromechanical controls
Auto 2nd rinse
GE pedestal (model number FPDW1) available at additional cost
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
ENERGY STAR qualification
Means less energy waste and lower utility bills
Adaptive water levels
Assure that no water is wasted
Timed dispensers
Automatically releases cleaning solution at just the right time, eliminating guesswork
14 wash cycles
A variety of fabric-specific settings, from Extra-Heavy Cottons to Easy-Care Colors
Fixed end-of-cycle signal
Alerts you when the cycle is done, saving time between loads
Rotary electromechanical controls
Allow fast, easy cycle selection
Auto 2nd rinse
Helps to protect delicate fabrics and sensitive skin
GE pedestal (model number FPDW1) available at additional cost
12" H x 27" W x 24-3/8" D; white
ENERGY STAR® qualification
Means less energy waste and lower utility bills
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Net Weight | 213 lb |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
| Overall Width | 26 3/4 in |
FEATURES
| Easy Care Cycle | Medium Soil/Permanent Press |
| Water Levels | Automatic Adjustment |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Washer Control Features | Fixed End-of-Cycle Signal |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Washer Cycles | Quick Wash |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Product Type | Front Load |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | 4 |
| Water Temp System | Auto Temp |
| Number of Cycles | 14 |
| Delicates Cycle | Delicates/Ultra Care |
| Extra-Rinse Cycle/Auto Option | 3 |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Wash/Rinse Temperatures | 7 |
| Style | Front-Loading |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Light Soil |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) |
| Dispenser | Bleach |
| Easy Care Cycle | Light Soil/Wrinkle Free |
| Washer Control Features | Color Logic 2000 |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable (950 Max. Spin Speed) |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited lifetime of product basket |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year suspension strut assembly/motor/motor controller/washer door |
| Parts Warranty | Limited 10-year outer tub/driven pulley |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.1 cu ft |
| Unit Capacity | Extra-Large |
APPEARANCE
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side |
| Rear Rollers | Yes |
| Color Appearance | White on White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Deluxe |
ACCESSORIES
| Optional Pedestal Accessory | FPDW1 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 213 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 253 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 253 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 178.4 lbs. |
| Total of Cubes | 14.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 178.4 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










