4.2 IEC Cu. Ft. Colossal Capacity Frontload Washer - WPDH8800JMG
4.2 IEC Cu. Ft. Colossal Capacity Frontload Washer
Model: WPDH8800JMG





















4.2 IEC Cu. Ft. Colossal Capacity Frontload Washer
Model: WPDH8800JMG
Replaced By
Ge Profile⢠5.5 Cu. Ft. Capacity Smart Front Load Energy Star® Steam Washer With Ultrafresh Vent System+ And Smart Wash & Smart Rinse
Model: PFW955SPWGN

$1,186.02
Was$1,549.00Save $362.98 (23%)
Key Features
H2ition wash system
SmartDispense technology
Specialty wash cycles
Clean Speak Communication System
***Compared to a traditional topload washer, WWSE5240
**Based on an 8-lb. AHAM load, 10 loads per week
*SmartDispense Technology is not available without a SmartDispense⢠pedestal which must be purchased separately
Optional stacking bracket (GEFLSTACK)
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
H2ition wash system
Senses the load size and adds the right amount of water at the right temperature to save energy and water
SmartDispense technology
SmartDispense* pedestal holds up to 6 months of detergent** and dispenses the right amount, at the right time
Specialty wash cycles
Specialty cycles ensure that your expensive fabrics get the special attention they deserve
Clean Speak Communication System
The washer communicates electronically with the dryer to preset dry cycles and help save time
***Compared to a traditional topload washer, WWSE5240
**Based on an 8-lb. AHAM load, 10 loads per week
*SmartDispense Technology is not available without a SmartDispense⢠pedestal which must be purchased separately
Optional stacking bracket (GEFLSTACK)
Available at an additional cost
Wide base suspension system
Enhanced stability controls reduce vibrations and noise
1300 RPM spin speed
Pulls more water from fabrics and leads to less time in the dryer
Tilted stainless steel wash basket
Tilted stainless steel basket handles big loads, reducing the total time you spend in the laundry room
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
SmartDispense⢠technology
SmartDispenseā¢* pedestal holds up to 6 months of detergent** and dispenses the right amount, at the right time
*SmartDispense⢠Technology is not available without a SmartDispense⢠pedestal which must be purchased separately
Certifications
ADA Compliant
CEE Tier III
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1-year entire appliance; Extended on Specific Components; Limited lifetime of product basket |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 250 lb |
| Net Weight | 233 lb |
| Overall Depth | 31 1/4 in |
| Overall Height | 39 3/4 in |
FEATURES
| Control Type | Electronic |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Water Levels | Adaptive Fill |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Additional Washer Features | Hydro Motion |
| Communication | Clean Speak |
| Stain Removal Guide | Yes |
| Whites Cycle | Yes |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Adaptive Capabilities | H2ition Wash System |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Handwash Cycle | Yes |
| Product Type | Front Load |
| Dispenser | Pretreat |
| Wash/Spin Speed Combinations | 8 |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Water Temp System | Hydro Temp |
| Delicates Cycle | Yes |
| Number of Cycles | Multiple |
| SmartDispense⢠Technology | Requires SPBD880J |
| Custom Cycles | 1 |
| Colors Cycle | Yes |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 with Sanitize |
| Specialty Cycles | Fleece, Pet Bedding, Performance Fabrics |
| Style | Front-Loading |
| Additional Washer Features | Hydro Heater |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Washer Control Features | Delay Start - Up to 24 hours |
| Washer Control Features | Deluxe End-of-Cycle Signal |
| Washer Cycles | 2nd Rinse |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | Drain + Spin |
| Washer Cycles | Hydro Motion |
| Washer Cycles | PreWash |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.2 cu ft |
| Unit Capacity | Colossal |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Installation | Side by Side, Pedestal, Stacked |
| Handle | TrueGrip⢠|
| Color Appearance | Champagne |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Luxury |
ACCESSORIES
| Optional Pedestal Accessory | SPSD157JMG/SPBD880JMG (Sold Separately) |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 233 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 36.25 in. |
| Shipping Weight | 273 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 273 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 241.29 lbs. |
| Total of Cubes | 19.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 241.29 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










