Softening System - PNSF39Z
Softening System
Model: PNSF39Z

Softening System
Model: PNSF39Z
Key Features
Grey cabinet
Electronic-demand driven
System monitor
Backlit LCD display controls
GE Profile Performance simple-to-set electronic controls
Permanent settings memory
Maximum hardness removal (110 gpg)
Installation kit, bypass valve and drain tubing included
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Grey cabinet
Electronic-demand driven
System monitor
Backlit LCD display controls
GE Profile Performance simple-to-set electronic controls
Permanent settings memory
Maximum hardness removal (110 gpg)
Installation kit, bypass valve and drain tubing included
Efficiency (5168 gpg)
Regeneration time (118 minutes)
Water used for regeneration (43-52 gallons)
Demand-initiated regeneration
Salt capacity (300 lbs.)
24 Volt electronic system
Maximum iron reduction (6.6 ppm)
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| System Monitor | Yes |
| Resin Tank Size (in.) | 10 x 35 |
| Control Type | Electronic Touch LCD |
| Resin Filter Type | Standard Mesh |
| Regeneration Time (min.) | Approx. 118 |
| Style | Cabinet |
| Salt Storage Capacity | 300 lb |
| Max. Hardness Removal (gpg) | 110 |
| Ambient Temperature | 35-150°F |
| Efficiency (grains per lb.-salt) | 5200 |
| Resin Weight | 52 lb |
| Resin Quantity (cu.ft.) | 1.00 |
| Type | Electronic-Demand Driven |
| Water Pressure Range | 20-125 psi |
| Max. Clear Water Iron Reduction (ppm) | 8 |
| Water Temperature Range | 35-120 °F |
| Permanent Settings Memory | Yes |
| Plumbing Connection / Pipe Size In & Out (in.) | 1 NPT |
| Service Flow Rate (at 15 psi drop) | 10 |
| Water Used for Regeneration (gals.) | 43-52 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 3-Year Electronic Monitor |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
APPEARANCE
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Unit Color | Gray |
CAPACITY
| Capacity (grains) | 38500 gr |
| Unit Capacity | Super |
POWER / RATINGS
| Electronic Rating | 24V; 60Hz |
Dimensions & Weight
| Width | 14 in. |
| Height | 45.25 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 98 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 19 in. |
| Shipping Height | 50.25 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 138 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 138 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 109.38 lbs. |
| Total of Cubes | 8.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 109.38 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










