Laundry 7" RightHeight Riser - GFR0728PNSN
Laundry 7" RightHeight Riser
Model: GFR0728PNSN












Laundry 7" RightHeight Riser
Model: GFR0728PNSN
Key Features
Convenient 7" Height
Convenient 7” Height
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Convenient 7" Height
This riser increases the height of your washer or dryer by 7 inches, making it easier to load and unload laundry and allowing you to use the top as a folding surface
Convenient 7” Height
This riser increases the height of your washer or dryer by 7 inches, making it easier to load and unload laundry and allowing you to use the top as a folding surface
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 7 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 35 lb |
| Net Weight | 30 lb |
| Overall Depth | 28 7/16 in |
APPEARANCE
| Color Appearance | Satin Nickel |
| Installation | Compatible with GFW510, GFW550, GFW650, GFW850, GFD55, GFD65, GFD85 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 7 in. |
| Length | 28.44 in. |
| Weight | 30 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 12 in. |
| Shipping Length | 33.44 in. |
| Shipping Weight | 70 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 70 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 40.1 lbs. |
| Total of Cubes | 3.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 40.1 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".











