300 Series Compact Condensation Dryer - WTG86403UC
300 Series Compact Condensation Dryer
Model: WTG86403UC




















360 View
300 Series Compact Condensation Dryer
Model: WTG86403UC
Replaced By
Key Features
No ducting required with Ventless Installation
Reduce creasing with Wrinkle Block
ENERGY STAR Electric Dryer
24" compact size
Ventless Installation: eliminates the need for external ducting and a blower to exhaust hot airClose
Wrinkle Block: Reduces creasing and wrinkle build up.Close
Perfect for Compact Spaces: can be installed in multiple configurations at 24".Close
Ventless Installation:
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
No ducting required with Ventless Installation
Bosch condensation dryers have ventless installation, which eliminates the need for external ducting to exhaust hot air. With no ducting required, installation is made easier, faster and more cost-effective.
Reduce creasing with Wrinkle Block
The Wrinkle Block option reduces creasing and wrinkle build-up for up to 2 hours after the end of a program.
ENERGY STAR Electric Dryer
All Bosch washers & dryers are ENERGY STAR qualified.
24" compact size
The Bosch 24" compact dryer can be installed stacked, side-by-side, on pedestals, in a closet or under a counter.
Ventless Installation: eliminates the need for external ducting and a blower to exhaust hot airClose
Bosch condensation dryers have ventless installation, which eliminates the need for external ducting to exhaust hot air. With no ducting required, installation is made easier, faster and more cost-effective.
Wrinkle Block: Reduces creasing and wrinkle build up.Close
The Wrinkle Block option reduces creasing and wrinkle build-up for up to 2 hours after the end of a program.
Perfect for Compact Spaces: can be installed in multiple configurations at 24".Close
The Bosch 24" compact dryer can be installed stacked, side-by-side, on pedestals, in a closet or under a counter.
Ventless Installation:
eliminates the need for external ducting and a blower to exhaust hot air
Wrinkle Block:
Reduces creasing and wrinkle build up.
Bosch dryers are ENERGY STAR certified for year-round energy savings.
Perfect for Compact Spaces:
can be installed in multiple configurations at 24".
Bosch dryers are ENERGY STAR® certified for year-round energy savings.
Specifications
Construction type
| Design | Freestanding |
| Tub Material | Stainless steel |
| Dryer Type | Condensing |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Options | Right SideOpening |
| Removable top | No |
Drying
| Delicates cycle | Gentle |
| Quick dry | No |
| Adjustable drying temperature | Yes |
| Allergy Plus program | Yes |
Comfort
| Interior Light | No |
| Extremely silent appliances | No |
| autoDry | Yes |
| Iron Assist | No |
| 15 Min program | No |
| Time delay function | Yes |
| Reverse tumble action | No |
| Smart Dry | No |
| AutoClean | No |
| selfCleaning Condenser | No |
| Refresher | No |
| Moisture monitoring system | Autom thr electr damp detect |
| Status Indicator | LED-Display |
| Linter Filter Indicator | Yes |
| Full tank indicator | Yes |
| Timed Dry | No |
| Adjustable drying temperature | Yes |
| Reload function | Yes |
| Anti-Vibration Walls | Yes |
| Stackability | Yes |
| End of cycle sound | Acoustic, LED-display |
| Fluff filter | Yes |
Connection
| Watts | 2,800 W |
| Fuse protection | 10,5 A |
| Power Cord Length | 63" |
| Exhaust water pipe | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug Type | 240V-3 prong |
| Vent Hose | No |
| Vent hose length | 200.0 cm |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Comfort and Convenience
| Interior Light | no |
| Extremely silent appliances | no |
| autoDry | yes |
| Smart Dry | no |
| Iron Assist | no |
| 15 Min program | no |
| Super40 | yes |
| Time delay function | yes |
| Reverse tumble action | no |
| AutoClean | no |
| selfCleaning Condenser | no |
| Refresher | no |
| Status Indicator | LED-Display |
| Linter Filter Indicator | yes |
| Full tank indicator | yes |
| Timed Dry | no |
| Adjustable drying temperature | yes |
| Reload function | yes |
| Anti-Vibration Walls | yes |
| Stackability | yes |
Programs
| Delicates cycle | Gentle |
| Allergy Plus program | yes |
| Sportsware Program | no |
| Towels Program | yes |
| Wool-/Shoebasket | no |
| Shirts / Blouses programme | no |
| Down program | no |
| Outdoor Program | no |
Connectivity
| Home Connect™ | no |
| Home Connect™ | no |
Other
| ENERGY STAR® certified | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 94 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 38.25 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 134 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 134 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 140.54 lbs. |
| Total of Cubes | 11.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 140.54 lbs. |
Where to Buy Bosch Appliances in "Georgia and Central Florida".











