Dishwasher with SmartDispense Technology - PDWT300RBB
Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: PDWT300RBB






Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: PDWT300RBB
Key Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
SmartDispense technology
Deep clean cycle with Steam Prewash
Eclipse black deep-tiered rack
Electronic controls with 4 cycles / 5 options
QuietPower51 sound package - 51 dBA
Anti-bacterial selection
ENERGY STARĀ® qualified
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
Multiple filtration levels ensure clean dishes
SmartDispense technology
Holds up to 47 oz of detergent and dispenses it at just the right time
Deep clean cycle with Steam Prewash
Removes tough, baked-on soils like egg, rice and oatmeal
Eclipse black deep-tiered rack
Durable racks are designed to resist rust and secure dishes
Electronic controls with 4 cycles / 5 options
Modern controls make it easy to program the dishwasher
QuietPower51 sound package - 51 dBA
An enhanced sound-deadening system muffles noises and keeps the kitchen quiet
Anti-bacterial selection
Cycle raises temperature up to 151ĖF to sanitize dishes, baby bottles and sippy cups
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
SmartDispense⢠technology
Holds up to 47 oz of detergent and dispenses it at just the right time
QuietPowerā¢51 sound package - 51 dBA
An enhanced sound-deadening system muffles noises and keeps the kitchen quiet
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Approximate Shipping Weight | 120 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Stem Safe |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | SmartDispense⢠Technology Bulk Detergent Dispenser with Refill Light |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Control Type | 7 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light, 1 "Low Detergent" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Cycles | Deep Clean with Steam |
| Dishwasher Cycles | Anti-Bacteria (NSF Certified) |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry with Fan Assist |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Lower Rack | Nylon |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves with Stem Safe |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Upper Rack | Nylon |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year racks/electronic control board |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Door Appearance | Fully integrated contour door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Black |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Package | 51 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Bitumen |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Active Vent System |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










