Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls - PDT720SGHWW
Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: PDT720SGHWW


































Product Video

Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: PDT720SGHWW
Key Features
GE's most advanced wash system with 102 cleaning jets
Full stainless steel interior
Side jets
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
46 dBA with status light on door
Full extension smooth glide upper rack with fold-down tines
Hidden vent with fan dry
Lower rack adjustable tines and Wash Your Way customizable rack
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
GE's most advanced wash system with 102 cleaning jets
Achieve the ultimate clean from an industry-leading number of jets that deliver complete washing coverage to every corner of the dishwasher
Full stainless steel interior
Enjoy an attractive appearance and long-lasting durability
Side jets
Cascading water fills the dishwasher while hydrating soils
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Quickly adjust the upper rack 2 inches up or down to accommodate tall glassware and 10 ½" plates with plenty of room in the bottom rack for large platters and cookie sheets
46 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
Full extension smooth glide upper rack with fold-down tines
Easily fit large or odd-shaped items in the upper rack
Hidden vent with fan dry
Dishes dry quickly and efficiently with a fan that extracts moisture from the interior
Lower rack adjustable tines and Wash Your Way customizable rack
Configure racks to fit your dishes with adjustable loading options and multi-position, fold-down tines
3-piece silverware basket with Soft-Touch handle
Table-ready silverware is assured with a three-piece basket that can divide and separate for convenient placement
Wash zones
Wash a true half-load in either the upper or lower rack without sacrificing options and cycles available on a full wash
3-digit countdown display with 1-12-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Black pearl racks with ball tip tines
Offers durability and secures dishes
Floor Protect
Uncommon leaks can be easily detected and contained
Reversing quad blade wash arm
Dishes come out impressively clean thanks to this revolutionary lower wash arm, with 25 spray jets reversing direction to hit items from every angle
Bottle Wash Jets
Hard-to-reach areas inside tall items get completely clean with four dedicated jets integrated into the upper rack that shower water deep inside for the ultimate clean
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Net Weight | 104 lb |
| Approximate Shipping Weight | 117 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | 700 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Wash Your Way Customizable Rack |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | Wash Your Way Customizable Rack |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Latch | Pull with Handle |
| Wash Arms | Side Jets |
| Number of Options | 9 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Wash System Features | Side Jets |
| Floor Protection | Floor Protect |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Rack Color | Black Pearl |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Rinse Aid Indicator Light |
| Control Type | Top Controls |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light, 1 "Low Rinse Aid" Light |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Bottle Wash |
| Dispenser | Electronic Low Rinse Aid Sensor |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Lower Rack | Multi-Position Fold Down Tines |
| Lower Rack | 2 Rack handles |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | Upper and Lower Rack Flex Baskets |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with Soft Touch Handle |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Upper Rack | Fold down tines |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Upper Rack | Easy touch adjustable full-extension |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash Arms | Lower- Reversing Quad Blade |
| Wash Arms | Middle - Quad Blade |
| Wash Arms | Bottle Wash Jets |
| Wash Arms | 100+ Spray Jet Wash System |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Wash System Features | Reversing Quad Blade Lower Wash Arm |
| Wash System Features | Quad Blade Middle Wash Arm |
| Wash System Features | Bottle Wash Jets |
| Wash System Features | 100+ Spray Jet Wash System |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle - Color Matched |
| Door Appearance | Full-length door |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
| Handle Design | Designer Style |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 46 dBA |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 104 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 144 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 144 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










