Built-In Dishwasher - GSD4000DWW
Built-In Dishwasher
Model: GSD4000DWW








Built-In Dishwasher
Model: GSD4000DWW
Replaced By
GeĀ® Energy StarĀ® Top Control With Plastic Interior Dishwasher With Sanitize Cycle & Dry Boost
Model: GDP630PGRWW

$494.01
Was$799.00Save $304.99 (38%)
Key Features
China / crystal cycle
4-level wash system
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Piranha⢠hard food disposer
Hot Start option
Electronic controls
2/4/8-hour Delay Start
Control lock
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
China / crystal cycle
Cleans and protects delicate dishware
4-level wash system
Powerful wash cleans dishes thoroughly
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Extra filtration keeps water clean
Piranha⢠hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
Hot Start option
Provides optimal water temperature for dependable performance
Electronic controls
Controls are easy to read and easy to use
2/4/8-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Control lock
Lock helps prevent unintended activation
Audible end-of-cycle signal
Alert signals when cycle is complete
Short wash
Great for quickly washing loads of everyday dishes or a quick load of glassware
Insulation blanket
Adds improved sound performance
Pots and pans cycle
Removes difficult soils from cookware
Up to 12-place setting capacity racking
Provides flexibility to wash a variety of dishes at once
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
60 dBA
Motor runs quietly to keep kitchen peaceful
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 5-Level |
| Lower Rack | Standard |
| Tub Type | Standard Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 12 |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard with tower |
| Latch | Center Throw |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Wash Arms | Middle Tower |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Wash Arms | Upper - Dome |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | 11 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Rinse |
| Wash Arms | Lower - Wash Arm |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Steel Case |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Flat Door |
| Color Appearance | White |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 60 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










