Built-In Dishwasher - GDWF160RSS
Built-In Dishwasher
Model: GDWF160RSS










Built-In Dishwasher
Model: GDWF160RSS
Replaced By
GeĀ® Energy StarĀ® Front Control With Stainless Steel Interior Dishwasher With Sanitize Cycle
Model: GDF650SYVFS

$563.31
Was$949.00Save $385.69 (41%)
Key Features
Bright annealed stainless steel interior
PureClean wash system with 5-stage filtration
Clean sensor
Steam PreWash
2/4/8-hour Delay Start
Nylon Racks
QuietPowerā¢52 sound package - 52 dBA
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Bright annealed stainless steel interior
Lustrous interior looks great and stands up to stains
PureClean wash system with 5-stage filtration
Multiple filtration levels ensure clean dishes
Clean sensor
A tiny laser measures soil levels and water temperature to adjust to the ideal cycle time
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
2/4/8-hour Delay Start
Set the time to wash dishes at a later time
Nylon Racks
Durable racks are designed to resist rust and secure dishes
QuietPowerā¢52 sound package - 52 dBA
An enhanced sound-deadening system muffles noises and keeps the kitchen quiet
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 12 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves |
| Upper Rack | Nylon |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only/Hold |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Lower Rack | Nylon |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 52 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
APPEARANCE
| Door Appearance | Stainless full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Door Style | Full-Length Flat Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Color Matched |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










